Džonoučijeva je izdala že več albumov. Foto:
Džonoučijeva je izdala že več albumov. Foto:
Manu Dibango
Dibango je nastopil že na GongFestu.

Organizacijo je prepričal predvsem projekt, s katerim namerava v petih letih obiskati vse države, ki se lahko pohvalijo z znamenitostmi, uvrščenimi na Unescov seznam svetovne dediščine, in v njih zaigrati svoje delo Yamatoji Symphony. Prve koncerte, ki so poželi veliko odobravanja, je že izvedla, med drugim v Tuniziji in Avstraliji.

Slovencev med izbranci ni
Trenutno je med umetniki za mir nekaj več kot 60 ustvarjalcev z različnih področij. S svojim vplivom, karizmo ali prestižem promovirajo Unescova sporočila in programe po svetu. Med izbranci so tudi hrvaški igralec Relja Bašić, kanadska poppevka Celine Dion, kamerunski glasbenik Manu Dibango, brazilski zvezdnik Gilberto Gill, mladi srbski violinist Ilija Marinković in makedonski baritonist Boris Trajanov.

Pisanje za televizijo ji ni pod častjo
Džonoučijeva je nad imenovanjem v izbrano družbo navdušena. To se ji zdi primerna nagrada za koncerte, ki jih je izvajala po vsem svetu. Njena glasbena kariera se je po diplomi začela s pisanjem glasbe za priljubljene televizijske drame, na seznamu delovnih izkušenj pa je tudi album iz leta 1989, na katerem igra klavir in prepeva.

Naj se v glasbi sliši domovina ...
Največjega priznanja so bili deležni njeni prispevki na področju klasične glasbe, v katero zadnja leta pogosto vključuje tradicionalne kitajske instrumente. "Svoje korenine želim raziskovati kot Azijka," je povedala glasbenica, ki je prepričana, da bi morali ljudje stopiti skupaj in preseži etnične in ideološke razlike, če želijo ohraniti mir in okolje. "Prav tako sporočilo pa želim pošiljati tudi s svojo glasbo," je dejala Džonoučijeva.

M. T.