Skupina Lolita - slovenski zastopnik na Jazz festivalu. Foto: Borut Kranjc
Skupina Lolita - slovenski zastopnik na Jazz festivalu. Foto: Borut Kranjc
Dianne Reeves prihaja s skupino The Yohimbe Brothers. Foto: EPA
Luca d'Agostino je pogosto slikal džeziste. Foto: Cankarjev dom

S koncertom domače skupine Lolita, Axla Dörnerja, skupine Roy Haynes Fountain of Youth Quartet in Macea Parkerja s spremljevalno skupino se je začel letošnji Jazz festival. Umetniško vodenje 46. izvedbe festivala z eno najdaljših tradicij v Evropi je letos prevzel David Braun, čigar namen je v Ljubljano znova pripeljati tudi glasbenike z Vzhoda, odpraviti meje med posameznimi slogi, žanri in smernicami ter spodbuditi sodelovanje slovenskih glasbenikov s tujimi.

Slovensko-ameriški večer s pridihom nemške glasbe
Kljub želji po ponovnemu obračanju na Vzhod je bil prvi večer v znamenju ameriškega džeza. Roy Haynes in Maceo Parker sodita med legende ameriške džezovske glasbe, saj je 80-letni Haynes kot bobnar spremljal vse džezovske legende, od Armstronga do Davisa. Ko se bo ob 1.00 dogajanje preselilo o AKC Metelkova mesto, bosta niti v svoje roke vzela pianist Claudio Cojaniz in saksofonist Francesco Bearzatti iz Italije.

Nadaljevanje festivala
Med zanimivejšimi gosti festivala organizatorji omenjajo južnoafriškega pianista Abdulaha Ibrahima ter njegovega nizozemskega kolega Misha Mengelberga, ki letos oba praznujeta 70 let, francoskega trobentača Erika Truffaza, nizozemskega saksofonista Yurija Honinga in ameriško pevko Dianne Reeves, ki bo nastopila s svojo skupino The Yohimbe Brothers. Slednja dva bosta ob Ibrahimu nastopila v petek, v soboto pa se bo festival sklenil z nastopi Truffaza in spremljevalnih glasbenikov ter skupin ICP Orchestra, v kateri ustvarja Mengelberg, in The Yohimbe Brothers feat. Vernon Reid & DJ Logic.

Džez brez meja
Čeprav bo glavno dogajanje predvsem v Križankah, kjer bodo vsak večer nastopili po trije glasbeniki ali skupine, pa bo okus po džezu dosegel tudi Cankarjev dom in AKC Metelkova mesto. Metelkovo bo džez zaznamoval prvi festivalski večer, Cankarjev dom pa že en dan prej, ko bodo odprli fotografsko razstavo fotografa Luce d'Agostina. Italijan se s fotografijo poklicno ukvarja že več kot dvajstet let, v tem času pa je slikal tako za različne časopise kot za festivale, za katere je bil uradni fotograf, poleg tega pa skrbi tudi za njihove celostne podobe.

Ob razstavi bo Cankarjev dom pripravil tudi dva koncerta, in sicer bosta v petek ob 0.30 tam nastopila newyorška glasbenika z indijskimi koreninami Vijay Iyer in Rudresh Mahanthappa, da za njima pa ob 18.00 Eivind Aarset trio, ki predstavlja sintezo elektronike in džeza.

Za ogrevanje v festival
Že od sredine junija je v ljubljanski galeriji Avla NLB na ogled razstava plakatov Jazz on My Mind, ki jih je oblikoval hrvaški umetnik Nenad Dogan. Za tridnevno festivalsko dogajanje pa so ljubitelje džeza z nastopi v kavarni Pločnik in v baru Kurilnica ogrevali tudi dijaki džezovskega oddelka Srednje glasbene šole iz Ljubljane.