Koncert dunajskih filharmonikov v parku ob gradu Schönbrunn je pritegnil 140.000 obiskovalcev. Foto: Wiener Philharmoniker
Koncert dunajskih filharmonikov v parku ob gradu Schönbrunn je pritegnil 140.000 obiskovalcev. Foto: Wiener Philharmoniker
Valerij Gergijev
Valerij Gergijev je orkester popeljal skozi izbor ruskih baletov. Foto: Wiener Philharmoniker

Na koncertu z naslovom Koncert za Evropo, katerega posnetek ste si lahko ogledali na 2. programu Televizije Slovenija, so filharmoniki izvedli glasbo iz baletov Hrestač in Labodje jezero Petra Iljiča Čajkovskega in Pomladno obredje Igorja Stravinskega. Dodatek pa je bil vendar avstrijski. Orkester, ki ga po svetu najbolj poznajo po slovitih novoletnih koncertih, je nastop v dunajskem parku gradu Schönbrunn sklenil z glasbo Johanna Straussa.

Wiener Staatsoper) in Ljudske opere (Volksoper Wien). Plesalci so plesali ob Neptunovem vodnjaku in pred čarobno klasicistično stavbo Gloriette.

Večer z napetostjo 100.000 voltov
Glasbenike je tokrat vodil Valerij Gergijev. Ruskega dirigenta, ki ima sicer tudi mesto generalnega in umetniškega direktorja znamenitega Marijinskega gledališča v Sankt Peterburgu, kolegi imenujejo tudi Monsieur 100.000 voltov. Vzdevek si je prislužil s svojim energičnim dirigentskim slogom, v katerem glasbenike najraje vodi skozi skladbe Sergeja Prokofjeva. Ta je namreč najljubši skladatelj dirigenta, ki je lani prejel tudi priznano mednarodno glasbeno nagrado Polar Music Prize; drugi nagrajenci so bili tedaj člani skupine Led Zeppelin.

Naslednje leto s francosko-španskim pridihom
Ideja, ustvariti poletni pandan novoletnemu koncertu, se je izkazala za odlično. V svojem komaj četrtem letu je poletni koncert na prostem privabil kar 140.000 obiskovalcev. Številni se bodo verjetno hoteli vrniti. In že zdaj vedo, čemu bodo lahko prisluhnili naslednje leto. Filharmonija je namreč že sporočila, da bo naslednjo izvedbo poletnega koncerta na prostem - na sporedu bo 3. julija 2008 - zaznamovala glasba francoskih in španskih skladateljev.