Orkester slovenske filharmonije bo tokrat nastopil po vodstvom Georgea Pehlivaniana. Foto: Slovenska filharmonija
Orkester slovenske filharmonije bo tokrat nastopil po vodstvom Georgea Pehlivaniana. Foto: Slovenska filharmonija
Franz Schubert
Druga na sporedu bo Schubertova Simfonija št. 3 v D-duru.

Orkester Slovenske filharmonije je modri abonma odprl s koncertomv Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Pod vodstvom dirigenta Georgea Pehlivaniana je orkester odigral Valse interrompue Danila Švara, Simfonijo št. 3 v D-duru Franza Schuberta in simfonično pesnitev Tako je govoril Zaratustra Richarda Straussa.

Od lahkotnega valčka do filozofskih misli
Leta 1933 je skladatelj Danilo Švara ob prvem gostovanju plesnega para Pie in Pina Mlakarja napisal Valse interrompue. Glasbo, ki po besedah Andreja Rijavca ponese v bleščečo dvorano, v kateri razkošno oblečene dame in gospodje plešejo valček, le-te pa s svojim prihodom izrine iz dvorane skupina klošarjev in beračev, ki njihovo slavje nadaljujejo.

Šavrovi skladbi bo sledila Schubertova Simfonija št. 3 v D-duru, ki je bila prvič izvedena v Londonu leta 1881, čeprav Simfonija nosi duh dunajske veselosti in spominja na naivno igrivost Haydnovih simfonij. Leta 1896 je Strauss napisal simfonično pesnitev Tako je govoril Zaratustra, povzeto "prosto po Nietzscheju". Strauss z delom ni želel napisati filozofske glasbe ali povzeti Nietzschejevega dela. Čeprav se ga je filozofovo razmišljanje močno dotaknilo, je bil Straussov namen z glasbenimi sredstvi izraziti misel o razvoju človeštva.