Georges Prêtre še vedno dirigira z velikim navdušenjem. Foto:
Georges Prêtre še vedno dirigira z velikim navdušenjem. Foto:
Dunajski filharmoniki
Georges Pretre je Dunajske filharmonike vodil med letoma 1986 in 1991. Foto: Wiener Philharmoniker

Gre seveda za slovit prvojanuarski koncert Dunajskih filharmonikov, ki zagotovo sodi med najbolj priljubljene prireditve klasične glasbe na svetu. Dirigent se bo kot vodja filharmonikov ogreval že med 10. in 17. novembrom, ko bodo skupaj nastopili v dvorani Musikverein na Dunaju, v Luxembourgu in v Dortmundu.

S koncertom na tradicionalnem Neujahrskonzertu pa bo Pretre postal prvi Francoz in tudi najstarejši v zelo ozkem klubu dirigentov, ki so kdaj stali za dirigentskim pultom na novoletnem koncertu. Od leta 1939 se lahko s tem pohvali dvanajst dirigentov, med katerimi so imena, kot so Clemens Krauss, Carlos Kleiber, Seidži Ozawe in Marissa Jansonsa.

Oženjen z Dunajskimi simfoniki
Pretre, ki je povabila zelo vesel, je povedal, da je v zadnjih štiridesetih letih dirigiral v Državni operi (Staatsoper), Dunajski filharmoniji, pet let pa je bil celo 'oženjen' (1986-1991) z Dunajskimi simfoniki.

Pretre, ki danes dirigira le še kakšnih deset programov na leto, izogiba pa se koncertom, ki zahtevajo preveč ponovitev, je med drugim povedal: "Tega, da postaneš dirigent, se ne da naučiti. To je dar, ni stvar šole. Partiture pa se je treba naučiti in se poglabljati. Zrelost vedno kaj prinese, pod pogojem seveda, da je ne izrabljate, sicer postanete komercialni glasbeni popotnik."

83-letni dirigent z vsemi temi leti ni izgubil navdušenja do dirigiranja, pred vsakim koncertom pa se umiri z "majhno notranjo molitvijo" - z obujanjem duš umrlih umetnikov, kot sta bila pevka Maria Callas in skladatelj Francis Poulenc, pa tudi "maestro Karajan".