Gil je na novinarski konferenci v predsedniški palači izjavil, da je nameraval odstopiti vse od konca prvega mandata trenutnega predsednika Luiza Inacia Lule da Silva, da pa se je ta šele zdaj strinjal z njegovim odstopom. "Dobil sem občutek, da je krog sklenjen, zato sem se hotel umakniti. Moja umetniška dejavnost je trpela in začela izjemno pritiskati name," pojasnjuje Gil. Njegove naloge bo prevzel državni sekretar na ministrstvu Juca Ferreira.
40 albumov
"Gil odhaja, ker se želi vrniti k veliki umetnosti, ki mu največ pomeni in ki je zanj najpomembnejša," je pred srečanjem z zdaj že bivšim ministrom izjavil predsednik Lula, ob tem pa še poudaril, da Brazilija ne more zdržati brez glasbe tega velikega pevca, ki je izdal 40 albumov.
Ljubitelj glasbe v vseh pojavnih oblikah
Gil, skladatelj in pevec, priljubljen tudi po Evropi, v Združenih državah in na Japonskem, je večkratni dobitnik grammyja, bil pa je tudi med najstarejšimi ministri. Rodil se je leta 1942 v zvezni državi Bahia, zibelki brazilskih glasbenih velikanov, kakršni so pionir bossa nove Joao Gilberto ter Caetano Veloso, Gal Costa in Maria Bethania. Z Velosom je bil Gil del kulturnega gibanja tropikalistov, ki so v 60. letih bossa novo povezali z rock- in popglasbo. "Obstaja množica načinov skladanja glasbe. Meni so všeč vsi od kraja," je pripomnil ob neki priložnosti. Tedaj mladi glasbenik je v svojih skladbah močno bičal razmere pod vojaško diktaturo (1964-1985). Kot nasprotnik oblasti je moral za dva meseca v zapor in nato v izgnanstvo v London.
Tudi med ministrovanjem je odšel na nekaj glasbenih turnej. "Zaradi tega so me pogosto kritizirali, vendar moje delo na vrhu ministrstva govori samo zase," je nedavno izjavil mož, ki je politično kariero začel leta 1989 kot mestni svetnik v rojstnem kraju Salvador.
Gil na naših tleh
Gilberto Gil je kot glasbenik cenjen tudi v Sloveniji. V vlogi ministra je našo državo obiskal nazadnje pred natanko petimi leti, ko je bila njegova gostiteljica tedanja ministrica za kulturo Andreja Rihter, sprejel pa ga je tudi predsednik republike Janez Drnovšek. Z rojakinjo Mario Bethanio je takrat - ob svojem četrtem obisku Slovenije - nastopil na Ljubljanskem poletnem festivalu v Križankah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje