Temeljno poslanstvo glasbene matice je skrb za izvirno slovensko glasbeno umetnost, kar je bil razlog za to, da jo je Türk letos odlikoval z zlatim redom za zasluge, ki se bo slavnostne akademije udeležil kot govornik. V obrazložitvi odlikovanja, ki ga je Türk kulturnemu društvu izročil junija, je pisalo, da Glasbena matica Ljubljana ob svoji 140-letnici "tudi danes predstavlja dober obet za ohranjanje in razvoj slovenske izvirne glasbene ustvarjalnosti".
Danes se ukvarjajo predvsem z vokalno glasbo
Društvo je bilo konec 19. stoletja ustanovljeno z željo, da bi ob prevladujoči nemški kulturi zavarovalo in spodbudilo slovensko glasbeno življenje. Takoj je postalo kraj slovenske glasbene vzgoje in pod svoje okrilje sprejelo poklicne in ljubiteljske glasbenike ter začelo zbirati ljudske pesmi in izdajati slovenske skladbe. Desetletje pozneje je bila pod okriljem društva ustanovljena glasbena šola, nekaj let pozneje pevski zbor, nato pa še prva Slovenska filharmonija in Orkestralno društvo ter konservatorij. S slednjim je Glasbena matica Ljubljana izpolnila tudi svoj najpomembnejši cilj - omogočiti izobraževanje poklicnih glasbenikov.
S številnimi dogodki, ki jih je društvo organiziralo, je njegov vpliv segel široko v slovenski kulturni prostor. Po zgledu Glasbene matice Ljubljana so ustanavljali šole tudi drugod na Slovenskem, njena založba pa je bila največja glasbena založba v celotnem južnoslovanskem prostoru. Danes je poslanstvo Glasbene matice Ljubljana osredotočeno predvsem na vokalno glasbo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje