"Glasba je zame izredno dober medij za prenašanje čustev, srčnih misli. Zavoljo tega se tudi glasbeniki lažje zbližamo med sabo. Ne moreš, da se te iskren človek ne dotakne."
Absolvent fizike, nekoč uspešen soustanovitelj raziskovalnega podjetja, se je šele z uresničitvijo želje, da se pridruži skupini Terrafolk leta 2004, povsem predal glasbi. Iz študija fizike je potegnil nekatere prispodobe in veščine reševanja določenih problemov, vsakega zase, in združevanja rešitev v celoto. Ta pristop prenaša tudi na druga življenjska področja. Predvsem v glasbo.
"Glasba ni umetnost iskanja srednje poti, temveč kontrapunkta, sožitja nasprotij. Sočnost življenja so skrajnosti, odnosi pa valovanje."
Malo me je bilo strah, da bo prišel in se šel frajerja. Tistega, ki vse obvlada in mu je prav malo mar za mnenje drugih. Po drugi strani se ga spomnim s snemanja Izštekanih, ko je pri Terrafolku še igral kontrabas, pravzaprav vse inštrumente, ki so mu padli pod roko, z radostno lahkotnostjo. Od takrat naprej sem občasno naletela nanj v različnih glasbenih združbah. Nazadnje sem ga poslušala lani na Trnfestu, ko je nastopal s svojimi, z Jararajo. V objemu harmonike, židane volje z Vasilijem Centrihom in Gregorjem Budalom na desni ter Petro Trobec na levi.
"Med ljudskimi godbami ni meja, kakor tudi ne med tradicijami in kulturami. Vsaka med njimi je individualna in posebna."
V čemu je čar zanesenjaka, ki glasbi utira pot na svoj način in zanjo počne tudi stvari, ki naj jih kot glasbenik ne bi počel? Nima težav z nikakršnimi mejami, drugačnostmi, kulturnimi razlikami … Meni, da je lepo povezovati ljudi, jim odpirati prostor in jih združevati v nove vsebine. Prepoznati, v čemu je nekdo dober, ga spodbujati v tem in navsezadnje ustvariti sodelovanje kot glasbenik, skladatelj ali oboje. Kajti ni lepšega, ko se najdejo skupaj iz različnih vetrov, in hočejo in zmorejo igrati na skupnem polju ustvarjalnosti.
"Zame je uspeh, da se osredotočim na nekaj, poglobim in v to dam košček sebe. To je tisto, kar ne pusti ravnodušnega."
Uživa, ko pride do sodelovanja, do skupnega nadgrajevanja, ko se zgodi, da si glasbeniki imajo kaj dati in dodati, ko se v njih prebudi sla po dajanju in iskrenem sporazumevanju z inštrumenti. Potemtakem ne preseneča njegovo sodelovanje z Orkestrom Slovenske filharmonije in Simfoniki RTV Slovenija, pa z Boštjanom Gombačem, Anjo Bukovec, Milošem Simićem, Vaskom Atanasovskim, Simonejem Zanchinijem, Izidorjem Leitingerjem, The Fool Cool Jazz Orchestrom, Ethnodelijo, Carmino Slovenico, Caminoigro … Prav tako za zavedanje ni nikoli dovolj dovršenega znanja, sploh v družbi velikih mojstrov. Zanj je to samo še ena priložnost več, da se v kratkem času hitro in ogromno nauči. Eno izmed njegovih tovrstnih ustvarjalnih sodelovanj je prav gotovo z italijanskim harmonikarjem Simonejem Zanchinijem.
"Jararaja mi pomeni slišati druge in poskušati tudi v odnosih poiskati, zaigrati višje harmonike, harmonije, zazveneti, po domače izvabiti toplejši zvok, polnejši in bolj organski."
Jararaja izhaja iz narodnega. Njihova drugačnost od podobnih skupin v Sloveniji je v akustičnosti klarineta, violine, kontrabasa, harmonike, prav tako so vsi vešči tudi petja. Glasbo iz svojega prostora vzamejo v proces, da naredijo nov, sodobnejši zven, ljudska godba v resonančni škatli. Po njihovem mnenju je spoštovanje posebnosti in raznovrstnosti kultur nujna, kajti globalizacija je ne spoštuje dovolj, zato se entropija v svetu povečuje.
"Čar sobivanja in ustvarjanja v Jararaji s Petro, Gregorjem in Vasjo je naš skupni čas za druženje, s postopno rastjo in z razvojem. Je čas, ko sami prihajamo do rezultatov, ker smo se našli in znašli v skupnem ustvarjalnem polju. Nikamor se nam ne mudi, pomembno je, da nam je skupaj lepo. Z dolžnim spoštovanjem do preostalih okolij. Drug drugega podpiramo in s tem odpiramo."
Jararaja pipravlja novo zgoščenko, ki naj bi izšla maja. Z novostmi nas bodo počastili že prej. Za začetek jih bomo lahko slišali ta petek, 25. januarja, v radijski oddaji Izštekani na Valu 202, tokrat brez raje, a z gostoma Robijem Piklom in Sergejem Randjelovićem, morda pa še s kom.
Suzana Golubov
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje