Kot navaja Euronews, sta to stebra italijanske kulture. Italijani vsak dan popijejo okoli 30 milijonov ekspresov, pri tem pa ne gre zgolj za pitje pijače, temveč je to družbeni in kulturni obred.
"S kandidaturo italijanske opere za vpis na seznam nesnovne dediščine si Italija prizadeva za priznanje enega od njenih najbolj avtentičnih in izvirnih kulturnih izrazov," je po odločitvi nacionalnega odbora dejal kulturni minister Dario Francescini.
Če omenimo le dve imeni, Verdi in Puccini, italijanske opere ni treba posebej predstavljati, saj je med najslavnejšimi in največkrat uprizorjenimi na svetu.
Operno petje, kot ga poznamo danes, izvira iz 17. stoletja iz Firenc, pozneje pa se je razširilo po celotnem italijanskem polotoku. Kot navaja Euronews, iz italijanske glasbene tradicije izvira vrsta glasbenih izrazov, od besed allegro, adagio, vivace do prestissimo, pa tudi sopran, piano in nenazadnje opera.
V opernem sektorju v Italiji danes dela več kot 30.000 ljudi, Italija pa ima tudi rekordno število opernih hiš, kar 60 jih je po vsej državi. Epidemija covida-19 je glasbeni sektor močno prizadela, zato ni presenečenje, da si odgovorni močno prizadevajo za opere. "Opera se je rodila v italiji. Petje v italijanščini pri ljubiteljih opere navdihuje najžlahtnejša čustva," pravi Stephane Lissner, vodja gledališča San Carlo v Neaplju, ki naj bi bil najstarejša operna hiša na svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje