Od danes pa do 7. januarja lahko Slovenci izbiramo šest pesmi, ki nas bodo predstavljale v prvi Pesmarici EU-ja, kar bomo lahko storili kot 22. narod od 27 v EU. Slovenski študenti, visokošolski učitelji glasbe, skladatelji in člani pevskih zborov so v ta namen pripravili seznam 60 pesmi, razdeljenih v šest tematskih kategorij. Te so zapisali po predlogih dirigentov, vodij pevskih zborov in glasbenih zgodovinarjev s 17 konservatorijev v 14 državah članicah EU-ja.
Objava celotnega izbora čez leto dni
Kot so sporočili pobudniki pesmarice, je prvih 126 pesmi že znanih, izbralo jih je 37.000 ljudi iz 21 držav. Predlogi iz vseh 27 držav EU-ja pa bodo objavljeni decembra prihodnjega leta. Izbor, ki bo zajemal 162 pesmi, bo natisnjen tako v 24 izvirnih jezikih kot v angleškem prevodu.
Gre za prvi in neprimerljiv demokratični projekt, ki ga je začela neprofitna organizacija ter nima nikakršnih političnih in finančnih vezi z Brusljem, so prepričani pobudniki. Njegov ustanovitelj in predsednik Jeppe Marsling je, kot še piše v sporočilu za javnost, o motivih za pobudo povedal: "Vseh 27 narodov Evropske unije ve boleče malo o drug drugem! Naj bo deljenje pesemskih zakladov narodov neposreden način za medsebojno spoznavanje."
Od Lipa zelenela je do Mačka Murija
Pesmi so tematsko razvrščene na ljubezenske, ljudske, religiozne in otroške, na pesmi o naravi in letnih časih ter na pesmi o svobodi in miru.
Med 60 slovenskimi pesmimi, ki so jih izbrali študenti, visokošolski učitelji Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani, člani pevskih zborov pod okriljem Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in člani Društva slovenskih skladateljev, je mogoče izbirati tako med tradicionalnimi, kot so Lipa zelenela je, Glej zvezdice božje in Lisička je prav zvita zver, kot sodobnejšimi, med katerimi so Svobodno sonce, Dan ljubezni in Maček Muri.
Dušan Bavdek je glede navedenih slovenskih pesmi pojasnil, da pokrivajo različne žanre in obdobja – od relativno oddaljenih do sedanjosti – in izžarevajo slovenskega duha ter veliko ljubezen Slovencev do vokalne in zborovske glasbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje