Violinist Alfredo De La Fe je nastopal v zasedbah New York Salsa All Stars in Yerba Buena - na sliki v družbi Braneta Rončela Foto: Festival Ljubljana
Violinist Alfredo De La Fe je nastopal v zasedbah New York Salsa All Stars in Yerba Buena - na sliki v družbi Braneta Rončela Foto: Festival Ljubljana
Sklepni večer v Križankah je odprl brazilski glasbenik Lenine, ki v svoji glasbi prepleta glasbeno izročilo brazilskega severovzhoda z rockom. Foto: Festival Ljubljana
Orlando 'Maraca' Valle
Orlando 'Maraca' Valle, flavtist in glasbeni direktor skupine Marac's Otra Vision, se je izkazal s preigravanjem flavte. Foto: Festival Ljubljana

Še tako glasbeno nepoučeni poslušalci slišijo, kdaj gre zares. Pravijo, dober konec, vse dobro. Drži v primeru Rončelovega izbora glasbenikov v okviru 55. ljubljanskega poletnega festivala. Zadnji izvajalec, Lenine, kitarist iz Brazilije, je bil prava osvežitev kar se tiče raznolikosti zvokov in skladnosti le-teh. Dokazal je, da popularna glasba še zdaleč ni zgolj skupek sladkih not, ki te prav na hitro razčustvujejo. Na koncertu v Križankah ni bilo veliko vztrajnežev, a so bili nagrajeni z dobrim muziciranjem prav vseh fantov iz skupine. Mešanice ritmov in glasbe iz severovzhodne Brazilije z električnim poprockom, s pridihom njegovih vzornikov in prepletom balad ter rapa je tako dobro premešal, da prav nič od naštetega ni izstopalo. Vse skupaj je našim evropskim ušesom bilo slišati precej sveže, prijetno in spodbujajoče k plesu.

Brooklynska zasedba Yerba Buena zvoke latinske Amerike združuje z zvoki hip hopa, afro-beata, reggaeja, funka in široko izbiro afro-karibskih glasbenih oblik. Na koncertu se je vse skupaj slišalo kot neusmiljeno drvenje skozi sodobne kulture ulic New Yorka.

Od zadržanega k neponovljivemu
Nastopi na ljubljanskem gradu niso bili podprti z lepim vremenom. Skupina Maraca's Otra Vision s široko paleto žanrov znotraj t.i. afro-kubanskega džeza je zvenel precej zadržano. Najmanj premraženi so bili glasbeni direktor skupine in flavtist Orlando 'Maraca' Valle ter oba vokalista. Vsem trem je uspelo razmigati vsaj prve vrste občinstva. In ko je bilo to premalo, so za spodbudo na oder povabili še nekaj plešočih. Kar je dvignilo temperaturo in nadomestilo mlačnost preostalega dela orkestra.

Mraz ni zmotil zasedbe New York Salsa All Stars v družbi najpomembnejših newyorških solistov tega žanra (pevec J. Alberto 'El Canario', pevec Frankie Morales, violinist Alfredo De La Fe, flavtist Dave Valentin, tolkalec na bobne kongo Giovanni Hidalgo, tolkalec timbal Nicky Marrero. Newyorčani so bili od samega začetka udarni, niti za hipec medli. A so se v pravi luči prikazali šele, ko se jim je pridružil flavtist Dave Valentin, ki je s svojo razigranostjo povlekel za seboj preostale glasbenike. Potem je sledilo preigravanje solistov, vse do vrhunca, v katerem so imeli glavno besedo trije flavtisti. Pevec 'El Canario', ki je zvok flavte oponašal z usti, vodja skupine Maraca's Otra Vision 'Maraca' in flavtist Dave Valentin. Ne preseneča, da so se na koncu znašli glasbeniki v številčni premoči nad obiskovalci. Ti so bili prezaposleni z lastnimi užitki, da bi se obremenjevali z odhajajočimi premraženimi poslušalci.

Tropske glasbe v skandinavskem vremenu
Prvega večera Rončelovih koncertov se nisem udeležila. Tisti, ki jih niso motile nemogoče vremenske razmere, so bili nagrajeni z izvrstnima koncertoma. Večer je začel Richard Galliano z zasedbo Tangaria Quintet. Francoski harmonikar in skladatelj Galliano je skupaj z zasedbo Tangaria prisotne popeljal v svet bolera, sambe, tanga, salse, valčka. V posodobljeni obliki je izvajal prepoznavne zvoke od sredozemlja do Latinske Amerike s svojo ubogljivo harmoniko.

Vsi po vrsti so hvalili nastop džezovskega vibrafonista Roya Ayersa. Še več, Royu so dodelili naziv gospod - in to z veliko začetnico. Pohvalili so njegove zvoke rhythm in bluesa ter džeza, funka in inovativnega aciddžeza.

Suzana Golubov