17. novembra bo minilo točno 50 let od smrti Heitorja Villa-Lobosa, največjega južnoameriškega skladatelja vseh časov. Foto:
17. novembra bo minilo točno 50 let od smrti Heitorja Villa-Lobosa, največjega južnoameriškega skladatelja vseh časov. Foto:

V knjižnici glasbene šole v Riu de Janeiru so našli neobjavljene partiture brazilskega skladatelja Heitorja Villa-Lobosa (1887-1959), je izjavil direktor omenjene šole Andre Cardoso. "Trem gojencem sem naložil, naj skupaj s knjižničarji pregledajo rokopisni oddelek knjižnice, in tako smo našli neprecenljiva dela," je novinarjem zaupal Cardoso in dodal, da najdene partiture izvirajo iz leta 1921.

Knjižnico, v kateri so odkrili glasbene rokopise, so tako kot glasbeno šolo ustanovili leta 1848. Trenutno domuje na zvezni univerzi v Riu de Janeiru. Lahko se pohvali z zbirko partitur z različnih koncev sveta, ki jih je pridobila prek donacij ali akvizicij.

"Partiture Villa-Lobosa, ki smo jih našli, so zelo dobro ohranjene," je še povedal Cardoso. Napovedal je tudi, da bo kopijo skladb poslal muzeju v južnem delu Ria de Janeira, ki je posvečen skladatelju.

Ko se brazilsko sreča z evropskim
Heitorja Villa-Lobosa (1887-1959) mnogi opisujejo kot najpomembnejšega ustvarjalca brazilske glasbene umetnosti 20. stoletja in je gotovo najprepoznavnejši ter najpomembnejši latinskoameriški skladatelj vseh časov.

Ustvaril je številna orkestralna, komorna, instrumentalna in vokalna dela, v katerih je združeval brazilsko tradicionalno glasbo in stilistične elemente evropske klasične tradicije. Njegov opus odlično povzemajo Bachianas brasileiras (glasbena dela v brazilskem melosu z Bachovimi stvaritvami). Drugo po vrsti (od devetih) poslušajte v spodnjem videoposnetku.