Tako dišeče publike še niso nikoli imeli, pravi dirigent, zmotilo pa jih je, da končanemu nastopu ni sledil aplavz. Foto: Festival Ljubljana
Tako dišeče publike še niso nikoli imeli, pravi dirigent, zmotilo pa jih je, da končanemu nastopu ni sledil aplavz. Foto: Festival Ljubljana

Da, prav ste prebrali. Kar triurni recital enega najuglednejših britanskih orkestrov je bil pretekli teden namenjen preverjanju, ali glasba spodbuja rast rastlinja. Nemim poslušalcem je igralo 33 glasbenikov, in kot je povedal dirigent Benjamin Pope, je bil to vsekakor eden najbolj nenavadnih recitalov do zdaj. Tako dišeči publiki še nismo igrali, pravi Pope, pa tudi tako neodzivni ne.
Nastop je organizirala britanska televizijska mreža QVC, ki se ukvarja s teorijo, kako odbijanje zvočnih valov stimulira produkcijo proteinov v rastlinah, kar vpliva na njihovo hitrejšo rast.

Glasba za rast
Izsledki raziskave še niso objavljeni, teorijo pa bodo lahko preverjali še s pomočjo albuma The Floral Seasons: Music to Grow to. Teorijo lahko preverjajo tudi vrtnarji, ki si lahko 45-minutni posnetek koncerta vrtnarji brezplačno naložijo s spleta.
Londonski Kraljevi filharmonični orkester, ki ga pozna tudi slovensko občinstvo, je leta 1946 ustanovil dirigent sir Thomas Beecham. Med njegovimi poznejšimi dirigenti sta bila Vladimir Aškenazi in Jurij Temirkanov, od leta 1996 je njegov vodilni dirigent Daniele Gatti, leta 2009 pa ga bo nasledil Charles Dutoit.