Prva dama zasedbe Buena Vista Social Club se ponaša s kar 50-letno kariero, občinstvo v Hali Tivoli pa je navdušila predvsem s čutnim podajanjem večinoma romantičnih pesmi, v katere se vedno popolnoma vživi. Med 12 glasbeniki, ki so Portuondovo spremljali na odru, je izstopal predvsem klarinetist Javier Salva, dogajanje pa so še popestrili vizualni učinki.
Prelomni je bil film Wima WendersaPortuondova, ki slovi kot pevka z izjemnim glasovnim razponom, je na domači Kubi kot dvajsetletno dekle zaslovela že v 50.letih. Pevka mambe, bolera in drugih latinskoameriških zvrsti je mednarodno javnost osvojila predvsem z nastopom v dokumentarnem filmu Wima Wendersa The Buena Vista Social Club.
Ob snemanju filma je nastal tudi album z istim naslovom, ki je zaradi velike odmevnosti filma postal velika uspešnica. Portuondova je bistro ugotovila, da je slava hitro minljiva, zato je leta 2000 izdala album The Buena Vista Social Club Presents Omara Portuondo, ki jo je dokončno ustoličil kot v svetu eno najbolj priljubljenih kubanskih pevk.
Uspešnice iz zakladnice 50. let
V ljubljanski Hali Tivoli je Kubanka nastopila s kar 12-člansko zasedbo, s katero je predstavila svoj novi album Flor de amor, prisluhnili pa smo lahko tudi uspešnicam iz njene pol stoletja dolge kariere.
Začetki v kabareju
Z glasbo v krvi se je Omara Portuondo že rodila, saj je petje njenih staršev dan za dnem odmevalo po domači hiši. Prvo znanje o petju si je mala Omara pridobivala v šolskem zboru, obiskovala pa je tudi glasbeno šolo. Malokdo pa ve, da se je Portuondova v javnosti sprva pojavljala kot plesalka v »tropskem kabareju«.
Politika ji je zagrenila kariero
Leta 1952, ko je skupaj s sestro Haydee in prijateljico Eleno Burke ustanovila vokalno zasedbo Cuarteto d'Aida, je Portuondova dokončno prestopila med pevke. Usodo skupine so tragično zaznamovali zaostreni odnosi med Kubo in ZDA leta 1961, zaradi katerih skupina ni mogla več gostovati v Miamiju, kjer si je hitro gradila širok krog zvestih oboževalcev.
V naslednjih desetletjih je Portuondova ostala zvesta petju, dolga leta nastopanja pa so ji podarila tudi izkušnje, s pomočjo katerih lahko začara občinstvo in ga za nekaj časa ponese v sanjski svet kubanskega džeza in drugih latinskih godb.
Ogrevanje s Cubismom
Preden je karibska diva stopila na oder, je občinstvo skušala ogreti kubansko-hrvaška zasedba Cubismo. Zasedba slovenskemu občinstvu ni neznana, saj se je že večkrat podala na slovenske odre in skušala svoje nove privržence osvojiti z malo drugačno različico kubanske glasbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje