Gostitelja Vita Mavrič in Boris Kobal 12. izdajo večera šansonov La vie en Rose posvečata glasbi Bojana Adamiča. Foto: Spletna stran La vie en rose.
Gostitelja Vita Mavrič in Boris Kobal 12. izdajo večera šansonov La vie en Rose posvečata glasbi Bojana Adamiča. Foto: Spletna stran La vie en rose.
Večer šansonov se je poklonil Bojanu Adamiču

Večer, ki se je odvil v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, že 12. leto pripravlja Vita Mavrič, ki se ji je na odru ponovno pridružil Boris Kobal. Tudi večer šansonov se ni mogel izogniti 100. obletnici enega največjih slovenskih povojnih skladateljev, zato je bilo mogoče prisluhniti zlasti mojstrovim šansonom in popevkam, ki so zaznamovale zgodovino slovenske popularne glasbe.
Spomin na zlato dobo slovenske popevke
Njegovo glasbo so zapeli Iva Stanič, Anja Rupel, Bilbi, Polona Juh, Tina Marinšek, Ana Bezjak, Mia Žnidarič, Aphra Tesla, Nina Strnad in Darja Švajger ter zasedbe Kvartet Akord, Same Babe, Male malice, KGB Art Factor, Rok'n Band, Bossa de novo in Kramp. Za instrumentalno spremljavo večera bo poskrbel Cafe teater band pod vodstvom Jake Puciharja na klavirju. Na kitari bo nastopil Primož Grašič, na basu Aleš Avbelj, na bobnih pa Marko Juvan. Bojan Adamič je tako po besedah direktorja projektov Cafe Teatra Gašperja Trohe zazvenel sveže in poslušljivo, prav tako kot vsi veliki skladatelji zlate dobe slovenske popevke.
Umetniška vodja projekta je Vita Mavrič, pod scenarij se podpisujeta Kobal in Marko Vezovišek. Cafe Teater večer pripravlja v koprodukciji z RTV Slovenija in Cankarjevim domom.
Mojster vseh glasbenih zvrsti
Bojanu Aadamiču je bilo letos posvečenih že kar nekaj dogodkov. Vsestranski glasbeni ustvarjalec je pisal vse glasbene zvrsti, od resne glasbe do šansonov, popevk ter glasbe za film in gledališče. Podpisal se je tudi pod tudi vrsto aranžmajev in priredb tako za pihalni in simfonični orkester kot tudi za džezovske in zabavne ansamble. Bojan Adamič (1912–1995) se je skozi celotno kariero, ki je obsegala dobrih šest desetletij, posvečal slovenski glasbi.
Rodil se je tik pred prvo svetovno vojno, po izbruhu druge je diplomiral pri Antonu Ravniku na ljubljanski glasbeni akademiji. Že med vojno, na osvobojenem ozemlju v Beli krajini, je ustanovil pihalno godbo glavnega štaba NOV-a, iz nje pa sta se po številnih spremembah razvila Vojaški orkester Ljubljana in tudi Plesni orkester Radia Ljubljana (PORL). Orkester danes poznamo kot Big Band RTV Slovenija, Adamič pa ga je vodil vse do leta 1961. Od tam se je odšel Adamič zapisal naravnost v zgodovino slovenske glasbe. Postal je vodilni skladatelj filmske in zabavne glasbe v tedanji skupni državi, leta 1979 pa se je pridružil Prešernovim nagrajencem.

Večer šansonov se je poklonil Bojanu Adamiču