To je način življenja, občutek balkanske sproščenosti in romske brezskrbnosti. V zadnjih letih se je razširil iz evropskega v svetovni fenomen. Od Bosne do Brazilije je BalkanBeats omamil svoje občinstvo. Foto: BalkanBeats
To je način življenja, občutek balkanske sproščenosti in romske brezskrbnosti. V zadnjih letih se je razširil iz evropskega v svetovni fenomen. Od Bosne do Brazilije je BalkanBeats omamil svoje občinstvo. Foto: BalkanBeats
Robert Šoko
'BalkanBeats je mamilo, Robert Šoko je diler!' piše na spletni strani gibanja BalkanBeats. Foto: Kino Šiška

Drevi ob 21.00 v CUK Kino Šiška prihaja svetovno priznani didžej Robert Šoko, začetnik gibanja BalkanBeats. Gostitelj ljubljanskih večerov je Haris Pilton, pionir balkanbeata v Sloveniji. Večeri BalkanBeats bodo od zdaj na mesečnem programu Centra urbane kulture Kino Šiška.

Robert Šoko (BalkanBeats, Berlin) je v želji definirati lasten slog mešanice glasbe z Balkana v Berlinu leta 1993 skoval besedno zvezo BalkanBeats in začel prirejati plesne večere. Gibanje se je skozi leta razvijalo tako v smislu zvoka kot izvajalcev, ki ustvarjajo v novem žanru pod skupnim imenovalcem balkanbeat.

Gostitelj ljubljanskih večerov bo Haris Pilton (Ljubljana), pionir balkanbeata v Sloveniji. Mednarodno uveljavljeni "jahalec" plošč, ki trese plesišča z lastnimi remiksi in produkcijo, je "enfant terrible" balkanbeat scene, ki s svojimi triurnimi seti izbranih ritmov obiskovalcev ne pusti ravnodušnih, so zapisali organizatorji.

Kako so balkanski ritmi osvojili svet
Robert Šoko je odraščal v Zenici ob poslušanju glasbe z Zahoda – od rocka, punka do ska glasbe. Leta 1990 je zapustil Bosno in odšel v Berlin. Preživljal se je kot voznik taksija, prosti čas pa je preživljal v Arcanoni, punkbaru v berlinski četrti Kreuzberg s svojimi prijatelji iz nekdanje Jugoslavije. Tam je Šoko organiziral zabave, kjer je za takratnih 50 nemških mark in zastonj pivo vrtel jugoglasbo, od rocka, novega vala, punka in ska – vse, ob čemer je odraščal. Praznoval je vse socialistične praznike: Titov rojstni dan, dan žena, prvi maj. Zabave so bile mešanica ironije in nostalgije. Šoko je bil presenečen nad obiskom in navdušenjem ljudi, ki so prihajali. In to v času, ko nostalgija za Jugoslavijo še ni bila tako priljubljena. Zabave so bile vedno večje.

Nato se je nekaj zgodilo. Po dolgih letih poslušanja "zahodne" glasbe je Šoko odkril svoje balkanske korenine in glasbo, ki jo je kot mladostnik zavračal. Krivca za to sta bila Goran Bregović in Emir Kusturica, ki sta balkansko cigansko glasbo približala zahodnemu občinstvu s svojimi filmi in glasbo. Šoko je vrtel to glasbo in ljudje so jo oboževali. Postal je senzacija! Tudi mediji so to opazili in Šoko se je iz Arcanone preselil v Mudd Club v središču Berlina. Kmalu pa je svoje zabave razširil še v druga evropska mesta, pa tudi čez lužo, v New York in Los Angeles. Šoko je zdaj redni didžej v klubu Lido v Berlinu ter v klubih v Parizu, Budimpešti in tudi drugje. Pod imenom BalkanBeats je Robert Šoko pri založbi Piranha Musik izdal že štiri kompilacijske plošče.