Londonsko koncertno prizorišče Astoria se bo moralo umakniti bolj imenitnim stavbam, ki jih bodo zgradili kot del projekta celovite prenove Londona pred olimpijskimi igrami leta 2012. Foto:
Londonsko koncertno prizorišče Astoria se bo moralo umakniti bolj imenitnim stavbam, ki jih bodo zgradili kot del projekta celovite prenove Londona pred olimpijskimi igrami leta 2012. Foto:
London Astoria
London Astoria je bila prvotno - zgradili so jo leta 1927 - kinodvorana.

Boj za ohranitev legendarnega londonskega koncertnega prizorišča je bil torej tako neučinkovit, kot je bil tisti pred dvema letoma, katerega cilj je bil ohranitev newyorškega 'legla' punka, kluba CBGB. Rušitev leta 1927 dograjene London Astorie je del načrtov za celovito prenovo in polepšavo Londona pred olimpijskimi igrami leta 2012. Astoria je bila eno najbolj kultnih koncertnih prizorišč. Čeprav majhna - dvorana sprejme 2.000 obiskovalcev -, so v njej na vrhuncu svoje slave nastopili U2, Rolling Stones, Oasis, Pearl Jam in drugi.

Neuspešna tolažba Kena Livingstona
Londonski župan Ken Livingstone, ki ima s svojim mestom tako velikopotezne načrte, da ga včasih primerjajo tudi z skoraj legendarnim newyorškim županom Rudyjem Giulianijem, je sicer vse ogorčene someščane in podpornike rock- in popkulture skušal potolažiti, da bo del megalomanske prenove Tottenham Court Roada tudi gradnja nove koncertne dvorane, ki naj bi nadomestila Astorio. Vendar pa to enostavno ne bo isto, kot so zapisali v časopisu Guardian: "Že zdaj jo (novo dvorano, op. P. B.) vidimo: brezdušna, osvetljena s fluorescentno svetlobo, okrašena s korporativnimi simboli in niti molekule divjaškega potu Kurta Cobaina."
Temačno ozračje proti nadležni fluorescentni svetlobi
Astoria zares ni bila inkarnacija sodobnih 'poštirkanih in zglancanih' zabavišč; prej je v njej vladalo nekoliko temačno in skoraj zadušno ozračje. Vendar je ravno zato imela svoj čar in številni rockerji so zatrjevali, da so ravno v Astorii odigrali nekaj svojih najboljših koncertov. Med znamenitimi skupinami, ki so v zadnjih letih nastopile na tem odru, so bile med drugim Green Day, Muse, Arctic Monkeys, Blur, HIM, Killing Joke, Rage Against the Machine in Sistem of a Down. Pot na oder Astorie je našla (ali pa so ji jo drugi pomagali najti) Amy Winehouse, dvorana pa je bila tudi prizorišče zadnjega koncerta skupine Manic Street Preachers pred skrivnostnim in še danes nepojasnjenim izginotjem kitarista Richeyja Jamesa Edwardsa.

London Astorio so po načrtih arhitekta Edwarda A. Stona leta 1927 iz tovarne vloženih kumaric preobrazili v imenitno kinodvorano za 2.000 ljudi. Leta 1976 so dvorano preuredili in v njej uredili gledališče, šele v zadnjih letih pa je postala zgolj prizorišče glasbenih koncertov.

P. B.