Mahala Raï bando so odkrili na enem njihovih gostilniških nastopov, danes pa so že ena vodilnih tovrstnih zasedb na področju balkanske romske glasbe. Nocoj jih lahko v živo slišite v Mariboru. Foto: Festival Maribor
Mahala Raï bando so odkrili na enem njihovih gostilniških nastopov, danes pa so že ena vodilnih tovrstnih zasedb na področju balkanske romske glasbe. Nocoj jih lahko v živo slišite v Mariboru. Foto: Festival Maribor
Fanfare Ciocarlia
Omeniti velja tudi končni koncert festivala: skupino Fanfare Ciocarlia (14. 9. ob 22.00 na Rotovškem trgu), ki je svoj zadnji album posnela z največjimi vokali romske diaspore: Esmo Redžepovo (Makedonija), Jonyjem Ilievom (Bolgarija), Florentino Sandu (Romunija) in skupino Kaloome (Francija). Foto: Festival Maribor
Richard Tognetti
Pod vodstvom violinista, dirigenta in skladatelja Richarda Tognettija festival ohranja lastno produkcijo in posebej za to priložnost sestavljene programe in zasedbe. Povečalo se je število koncertov, ob komornih koncertih pa so z uvedbo rezidenčnega orkestra na sporedu tudi simfonična dela. Foto: Festival Maribor
Camerata Salzburg
Rezidenčni orkester Camerata Salzburg bo nastopil kar osemkrat. Foto: Festival Maribor

V štajerski prestolnici se je začel prvi Festival Maribor - ambiciozen projekt, ki so ga organizatorji pripravljali poldrugo leto. Njegov umetniški vodja je slavni avstralski violinist, dirigent in skladatelj Richard Tognetti. Festival je nekakšna "nadgradnja" Glasbenega septembra, prireditve s 45-letno tradicijo.

Festivalski program združuje raznolike svetove Evrope in Avstralije. Orkester Camerata Salzburg (ki je tudi rezidenčni orkester) se bo predstavil z osmimi koncerti. Med drugim bodo nastopili še komorni zbor Ave, Švedski trobilni kvintet, romunska zasedba Mahala Rai Banda in zasedba Fanfare Ciocarlia z gosti. Predstavilo se bo tudi več kot 40 komornih glasbenikov, vokalistov in solistov na različnih instrumentih.

Ni ga čez udaren prvi dan
Richard Tognetti si je uvodni koncert zamislil, tako piše na spletni strani festivala, kot raznoliko pokušino festivalskega obilja. Uvodno slavje je "priklicalo občutja od lucidnosti do klimaksa napovedujoče prešernosti in tesnobe ob znamenitih udarcih usode, ki oznanjajo eksplozivno energijo Beethovnove Pete simfonije". Drugače povedano: na koncertu Naj prične se slavje so Camerato Salzburg spremljali zanimivi solisti s še zanimivejšimi glasbili: William Barton (didžeridu), Joseph Tawadros (arabska lutnja), James Tawadros (egipčanska tolkala), James Crabb (akordeon), Boris Berezovski (klavir), Tina Žerdin (harfa) in Massimo Piva (viola).

Isti večer je na mariborskem gradu nastopila še romunska zasedba Mahala Raï banda, ki romsko izročilo iz ruralnega okolja romunskih vasi kombinira z virtuoznimi violinističnimi vložki in soli na cimbalih ter drugih etnotolkalih.


Muziciranje od jutra do večera
Koncerti - enega bo gostila tudi Viteška dvorana Ptujskega gradu - se bodo vrstili v okviru matinej, večinoma recitalov klasične glasbe, popoldanskih koncertov, ki bodo vključevali predstavitev nenavadnih instrumentov in bogato paleto različnih glasbenih zvrsti, ter večernih koncertov s slovitimi deli klasičnoglasbene literature, interaktivnimi projekti in romskim glasbenim izročilom.

Program bo združeval značilnosti različnih glasbenih tradicij novih in starih civilizacij: nastopili bodo umetniki iz Slovenije, Avstralije, Avstrije, Hrvaške, Švedske, Kitajske, Finske, Velike Britanije, Argentine, Norveške, Bolgarije, Madžarske, Kanade, Italije, Romunije, Francije, Makedonije, Bosne in Hercegovine, Egipta in Srbije.

Glasbeni zemljevid Evrope
Orkester Camerata Salzburg bo na festivalu nastopil kot godalni orkester in v razširjeni simfonični zasedbi. Na seznamu nastopajočih so med drugim še švedski pozavnist Christian Lindberg, trije godalci iz Finske, violinistka Satu Vänskä, violistka Lilli Maijala in čelist Marko Ylönen, pianist Henri Sigfridsson, švedska sopranistka Malin Hartelius, kontrabasist Knut Erik Sundquist, vsestranska pevka Katie Noonan, kontratenor Markus Forster, hornist Boštjan Lipovšek in drugi.

Festival Maribor se je razvil iz festivala baročne glasbe, ki ga je Narodni dom Maribor začel prirejati leta 1963. S spremenjenim konceptom in novim imenom Glasbeni september je festival pod umetniškim vodstvom pianista in profesorja Janka Šetinca prvič potekal leta 1994.

Z letošnjim letom dobiva festival nove dimenzije in ime - Festival Maribor. Celotna podoba festivala temelji na ustvarjalnem opusu znamenitega avstralskega fotografa Billa Hensona. Britanska televizija BBC bo o festivalu in mestu Maribor posnela enourno dokumentarno oddajo. Častna gostja festivala bo guvernerka zvezne države New South Wales, Marie Bashir.