Program 11. izdaje festivala se je začel s koncertom z značilno glasbo domačih dežel sodelujočih zborov, in sicer zborom s Filipinov, iz Nemčije, Poljske, Slovenije, Švedske, Španije, Srbije in Ukrajine.
V soboto se bo začelo zares. Od 11.00 bodo zbori tekmovali v obveznem in prostem programu, nato pa se bo v nedeljo ob 12.00 pet najboljših pomerilo za veliko nagrado tekmovanja. S tem se bodo potegovali za uvrstitev v finale tekmovanja za Veliko nagrado Evrope 2012, ki bo prvič potekalo prav v Mariboru. Bienalno tekmovanje se bo sklenilo s koncertom Orkestra Mandolina Ljubljana in razglasitvijo zmagovalca.
Letos se predstavljajo Ženski hor Studentskog kulturnog centra iz Niša, Komorni zbor Megaron iz Slovenije, Via nova chor iz Nemčije, El Leon de Oro iz Španije, The Warsaw Shool of Economics Choor iz Poljske, Sofia Vocalensemble iz Švedske, University of East Chorale in Ateneo de manila College Glee Club s Filipinov ter Khmelnytskyi chamber chor iz Ukrajine.
V znamenju zaščitnika slovenske zborovske glasbe
Mednarodno zborovsko tekmovanje Maribor stremi med drugim k promociji slovenske glasbe, zato mora vsak zbor izvesti eno skladbo našega renesančnega skladatelja Jacoba Gallusa in eno izmed sodobnih slovenskih zborovskih skladb.
Gallusu, ki ga razumejo kot nekakšen zaščitni znak slovenske zborovske glasbe, bodo letos posvetili posebno pozornost, zato so že na dan odprtja v preddverju Unionske dvorane v Mariboru slavnostno odkrili njegov portret v bronu akademske kiparke Metke Kavčič. Poleg tega bodo najboljšemu zboru letos prvič podelili gallusa, kipec, ki ga je za to priložnost prav tako ustvarila kiparka.
O najboljših presojajo ...
Na tekmovanju lahko vsak zbor ponovi le eno skladbo, ob tem pa mora pripraviti kar za okrog 45 minut čiste vokalne glasbe. Tudi s pravilom, ki določa, da lahko na tekmovanju sodeluje največ 12 zasedb, zagotavljajo izjemno visoko umetniško raven. Letošnjo žirijo sestavlja pet strokovnjakov za zborovsko petje - Karmina Šilec in Martina Batič iz Slovenije, Maria Gamborg Helbekkmo iz Norveške, Marco Berrini iz Italije in Bo Holten iz Danske.
Začetki tekmovanja segajo v leto 1992, poteka pa vsako drugo leto in se izmenjuje z državnim zborovskim tekmovanjem Naša pesem, ki poteka že več kot 40 let. Obe tekmovanji sta namenjeni ženskim, moškim in mešanim zborom. Mednarodno zborovsko tekmovanje Maribor organizirajo Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Mestna občina Maribor, Zveze kulturnih društev Slovenije in Zveze kulturnih društev Maribor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje