Orkester iz ruske prestolnice se bo z deli ruskih romantikov predstavil v petek ob 19.30 v mariborski Unionski dvorani, v ponedeljek pa ob 20.15 v novogoriškem Kulturnem domu. Repertoar obeh koncertov pod taktirko dirigenta Jurija Simonova, ki orkester vodi od 1998, bo v Mariboru in Novi Gorici nekoliko drugačen, a obakrat se bo orkester predstavil z uverturo Ruske velike noči sladatelja Nikolaja Rimskega Korsakova ter s Slikami z razstave Modesta Musorgskega.
V Mariboru z Rahmaninovim ...
V Mariboru bodo k temu dodali Koncert za klavir in orkester št. 2 v c-molu op. 18, ki ga je napisal Sergej Rahmaninov in je eno najbolj priljubljenih in največkrat izvajanih del klavirske literature. Večkrat so si ga sposodili tudi v Hollywoodu - slišali smo ga med drugim v filmu Sedem let skomin z Marilyn Monroe in v Bridget Jones. V Mariboru bo solistka na klavirju NatalieTroull, katere unikatni odrski nastopi v svetu veljajo za popolno zlitje z glasbo in predstavljajo tehnično dovršenost.
... na Primorskem pa s Čajkovskim
V Novi Gorici, kjer bo solist violinist Maksim Fedotov, se bodo gostje iz Moskve predstavili z vrhunci ruske romantike. Poleg že omenjenih Korsakova in Musorgskega bodo zaigrali Koncert za violino in orkester v D-duru Petra Iljiča Čajkovskega, in sicer gre za delo, ki so ga glasbeni kritiki najprej grobo zavrnili, a je preživelo to zgodnje nerazumevanje.
Najprej so snemali operno glasbo
Orkester Moskovske filharmonije je leta 1951 ustanovil dirigent Samuel Samosud, ki je predtem med drugim delal v sanktpeterburškem gledališču Mariinsky in v moskovskem Bolšoj teatru. Najprej je novo ustanovljeni orkester deloval pod okriljem Državnega radijskega komiteja, njegova osrednja vloga pa je bilo snemanje operne glasbe za radijske oddaje. Pod taktirko takratnega dirigenta je orkester izvajal večinoma skladbe sovjetskih oziroma ruskih skladateljev, ob tem pa so velikokrat pripravljali koncertne izvedbe oper, a so jih ruski poslušalci le redko lahko slišali.
Preporod s Kirilom Kondrašinom
Orkester je renesanso doživel leta 1958 z dirigentom Kirilom Kondrašinom, pod vodstvom katerega so premierno izvedli Šostakovičevi 4. in 13. simfonijo. Do konca devetdesetih let je orkester vodilo nekaj izjemnih dirigentov, kot so Dmitrij Kitajenko, Vasilij Sinajski in Mark Ermler, od leta 1998 pa je na čelu Jurij Simonov. V času njegovega vodenja Moskovska filharmonija žanje velike uspehe in gostuje po Evropi, ZDA in na Japonskem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje