Mozartova podoba, ki jo lahko v Avstriji najdemo na šalicah za čaj, predpasnikih in še marsičem, je namreč kopija portreta skladatelja, ki je nastal 18 let po njegovi smrti in je bil delo umetnice, ki svojega portretiranca ni videla 36 let. Zdaj pa so v Londonu predstavili drugo sliko - Mož v rdečem suknjiču, ki bi utegnil biti do zdaj neznan in resničnosti precej bolj zvest portret skladatelja Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791). K tej razsodbi se nagiba ugledni kanadski strokovnjak za Mozarta, muzikolog Cliff Eisen, ki deluje na Kraljevem kolidžu v Londonu.
Vrednost slike, ki je od leta 2005 v lasti nekega ameriškega zbiratelja, ocenjujejo na nekaj milijonov dolarjev.
Na pomoč priskoči petična mecenka
Na portretu, velikem 48 krat 36 cm, je skladatelj naslikan v natančno takšnem suknjiču, kot ga je sam l. 1872 opisal v pismu svoji zavetnici, baronesi Marti Elizabeti von Waldstätten: "Hvaležen bi bil, če bi mi zaupali, kje lahko dobim in koliko stane čudoviti rdeč plašč, ki me je tako očaral, da sem pozabil povprašati za ceno. (...) Preprosto moram imeti tak plašč, že zaradi gumbov iz biserove matice s čudovitim rumenim kamenčkom v sredini." Kmalu za tem je nečimrni skladatelj baronesi pisal še enkrat, tokrat v zahvalo, ker "si je dala toliko opravka z njegovim plaščem".
Portret je najverjetneje okoli l. 1783 nastal pod čopičem jožefinskega slikarja Josepha Hickla (1736-1807) kot darilo Mozartu v zahvalo za skladbo Serenada KV375. Pozneje je bila slika v lasti družine Mozartovega prijatelja Johanna Lorenza Hagenauerja. Tudi pisma in arhivski predmeti, ki bodo najbrž razstavljeni skupaj s sliko, kažejo na to, da je na portretu resnično Mozart.
"To je najbrž najpomembnejši Mozartov portret, ki je bil odkrit po skladateljevi smrti leta 1791, in šele četrti znani portret iz njegovih dunajskih let, časa njegovega velikega uspeha in skladateljskih dosežkov," je razložil Cliff Eisen.
Še nekaj primerov "požegnanih laži" in približkov
Čin Ši Hvang (259-210 pr. n. št.)
Megalomanski norec ali genij? Neverjetna terakotna vojska dokazuje, da je bil prvi kitajski cesar najverjetneje oboje. Za t. i. terakotno vojsko ste gotovo že slišali: ogromna zbirka glinenih kipov vojakov v naravni velikosti, s katerimi je želel biti pokopan prvi kitajski cesar. Zgodovinarji verjamejo, da so bili narejeni po cesarjevi podobi, vseeno pa se ni ohranil noben portret Hvanga samega.
Kleopatra
Egipčansko vladarico nam izročilo prikazuje kot izjemno lepotico in največjo fatalko njenega časa (nenazadnje je omrežila Julija Cezarja!), marsikdo si jo predstavlja kot mlado, vijoličnooko Elizabeth Taylor - verodostojne upodobitve najslavnejše ženske v zgodovini pa nimamo.
William Shakespeare
Obstaja vsaj ducat portretov, za katere ta ali oni strokovnjak trdi, da so "pravi" obraz angleškega barda, a do zdaj ni še nihče podal dovolj zanesljivih argumentov, da bi bilo vprašanje enkrat za vselej razrešeno.
Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje