Mestna občina Nova Gorica in tamkajšnja zveza kulturnih društev sta pripravlili mednarodni dogodek Glasba ne pozna meja, katere najbolj markantna poteza so bili hkratni koncerti v 14 krajih ob soški fronti. Od Loga pod Mangartom pa do Cerja so v dopoldanskih urah odmevale godbe. Vrhunec dogajanja je bil na novogoriškem stadionu koncert pihalnih godb iz Slovenije in tujine. Prireditev je obenem sklepna slovesnost projekta Sabotin - park miru.
Večpomenskost spomina na soško frontoPrireditev Glasba ne pozna meja nima le spominskega značaja. Zaznamuje jo tudi preventivni moment. Kot je namreč poudaril novogoriški župan Mirko Brulc, so želeli s prireditivijo tudi sporočiti slovenski vladi, ki se je po njihovem vključila v oboroževalno tekmo, da naj raje kot za orožje denar nameni za druge potrebe. Skoraj pol milijarde Evropejcev, ki danes živijo skupaj v enotnosti in različnosti EU, je brez primere v vsej zgodovini starega kontinenta, a mir in blaginja nista samoumevni, pa je v svojem govoru poudaril evropski poslanec in predsednik SD Borut Pahor. Na večeru so nastopile tudi skupine v starih vojaških uniformah, igralca Boris Kobal in Janez Starina pa sta upodobila avstro-ogrska vojaka.
Sklepni trenutek dogajanja je uvedel koncert Alenke Godec, ki mu je sledila še ponudba jedi narodov, ki so sodelovali v bojih na soški fronti. Slavje ob 90. obletnici konca soških bojev je le eden od projektov, s katerimi so se na Goriškem v zadnjih letih spominjali tragedije, v kateri je umrlo milijon ljudi. Med drugim je bilo urejenih več spominskih pešpoti in kolesarskih poti, očistili in uredili pa so tudi več kavern iz prve svetovne vojne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje