Ta konec tedna je v New Jerseyju posvečen "šefu" osebno: simpozij Glory Days na univerzi Monmouth je tridnevna prireditev v znamenju ameriške ikone, ki je v začetku tega tedna (23. septembra) dopolnila okroglih šestdeset let. Poleg predavanj so organizirane tudi druge "springsteenovske" aktivnosti, denimo voden ogled okolice, kjer je pevec odraščal (z obveznim postankom v klubu Stone Pony v Asbury Parku, kjer je s prvimi natopi počasi začeval dobivati zveste častilce in kamor se je še v kasnejših letih večkrat vrnil za kakšen nenapovedan nastop).
Udeleženci simpozija so s tamkajšnjimi mediji seveda več kot pripravljeni deliti svoje anekdote izpod odra (našel se je celo nekdo, ki je bil na več kot 150 Springsteenovih koncertih).
"Springsteen mi je večkrat rešil življenje. Ne glede na to, ali si žalosten, vesel, jezen, če hočeš, kričati, preklinjati in noreti - vedno se najde pesem, ki ubesedi tvoje občutke," je bila poetično razpoložena Patty Pappas, založnica iz Toronta.
Iz vsega skupaj se seveda ne gre delati norca: "Hecno?" je bil ob novinarskem vprašanju presenečen predavatelj Francesco Cassino. "To je moje življenje." "Njegova glasba nas spodbuja k višjemu poslanstvu," se strinja dr. James Kelly z Univerze Carlow, ki Springsteenovo glasbo razume kot spodbudo za diskusije o socialnih problemih, vojni, rasnem razlikovanju in prepadih med družbenimi razredi.
Teme predavanj zajemajo celoten spekter: Springsteen in psihologija, filmi, duhovnost, ameriška kultura, zgodovina, ameriški pravosodni sistem, družina, spletna socialna omrežja, literarne reference na Jacka Kerouaca in Flanneryja O'Connorja in tako dalje.
Nekaj bolj zanimivih naslovov predavanj:
To življenje in potem naslednje ...: Imanentno in transcendentno podobje v Springsteenovi eshatološki viziji (Michael Riley)
Because the Night: Jack Kerouac, Bruce Springsteen in iskanje ameriške obljubljene dežele (Steven Rogers)
Kozmični Bruce: astronomsko podobje v Spreengstinovih pesmih novega tisočletja (Lincoln
Konkle)
Krvni bratje (in več): homoerotika in gejevska avtentičnost pri Bruceu Springsteenu (Rosalie
Fanshel)
Devica, vlačuga, dekle iz soseščine: dekonstrukcija "Marije" v pesmih Brucea Springsteena (Keith Fudge)
Dolga pot domov: vzporednice med Springsteenovim albumom Magic in Homerjevo Odisejo (Richard Grosse)
Ekološki model alienacije na albumu Magic (Lorraine Mangione)
Na okrogli mizi Springsteen and Social Consciousness so poudarilii, da pri "Bossu" vendarle ne gre samo za besedila, ampak da je tudi zelo družbeno angažiran. Pevka in aktivistka Jen Chapin je povedala, da je skupaj prispeval že več milijonov za razne iz lokalne iniciative rojene kampanje. "Opravka sem imela že z veliko slavnimi in moram mu dati čisto petico za integriteto in dosledno držanje dane besede."
Glas delavskega razreda
Simpozij, ki ga tokrat prirejajo drugič (prvič je potekal leta 2005), je bil ideja univerzitetnega profesorja na Virgini Tech (in 52-kratnega obiskovalca Springsteenovih koncertov) Marka Bernharda. "Bruce in njegova glasba tako z besedili kot z nastopi in socialno zavestjo vplivata na 'malega človeka'. Z njim se lahko poistovetimo ljudje iz vseh vetrov."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje