Italijanski pianist bo predstavil neznana dela skladatelja Felixa Mendelssohna. Foto: LPF
Italijanski pianist bo predstavil neznana dela skladatelja Felixa Mendelssohna. Foto: LPF
Koncert ponuja izvedbe skladb z zgoščenke Neznani Mendelssohn.

Italijanski pianist, ki je po mnenju številnih glasbenih poznavalcev eden od najzanimivejših pianistov svoje generacije, je predstavil novo zgoščenko z naslovom Neznani Mendelssohn (Mendelssohn Discoveries). Na zgoščenki, ki je izšla konec aprila, lahko ljubitelji klasične glasbe prisluhnejo neznanim klavirskim delom Felixa Mendelssohna - Bartholdyja, ki so bila tokrat posneta prvič.

Na njej je med drugim mogoče najti 25-minutno Fantazijo iz leta 1823, ki velja za eno izmed zahtevnejših skladateljevih del. Na snemanju zgoščenke, ki jo je v živo prvič predstavil 26. maja v New Yorku, je Prosseda igral na veliki klavir Brogato, ročno izdelan inštrument s posebnim zvokom.

Ljubezen do sodobne italijanske glasbe
Pianist je do zdaj nastopal v več kot 40 deželah Evrope, Azije, Severne in Južne Amerike ter Avstralije, sodeloval je že s številnimi orkestri, kot so Filharmonični orkester Scale, Filharmonija narodov, Bochumski simfoniki, Ansambel Oriol, Orkester Mozarteum, Orkester Padove in Benečije, Komorna akademija Potsdam, Filharmonija Torino, Regijski orkester Toskane, Novi orkester Scarlatti iz Neaplja, ter pod vodstvom priznanih dirigentov, kot so Justus Frantz, George Pehlivanian, Dennis Russel Davies, Steve Sloane.

Njegova glasba je odmevala na številnih pomebnih festivalih, pohvali pa se lahko tudi s številnimi nagradami s pomembnih tekmovanj, kot so U. Micheli v Milanu, F. Schubert v Dortmundu, A. Casagrande v Ternih in W. A. Mozart v Salzburgu. Zanimanje za sodobno glasbo je pianista vodilo, da je na zgoščenke prenesel klavirski opus italijanskih skladateljev Goffreda Petrassija in Luigija Dallapiccole.

Glasba nemškega 19. stoletja
V zadnjem času pa je največ pozornosti posvetil prav odkrivanju neznanih del Felixa Mendelssohna - Bartholdyja (1809-1847), čigar glasbo je poustvaril na več koncertih v Evropi, pa tudi v New Yorku in Pekingu. Nemški skladatelj je znan zlasti po tretji, Škotski, in četrti, Italijanski simfoniji, violinskem koncertu v e-molu in klavirskem koncertu v g-molu, med vokalnimi pa oratoriji Pavel in Elija, med klavirskimi pa po miniaturah Pesmi brez besed.