Koncert, ki ga bo mogoče spremljati tudi prek TV-prenosa, bodo organizirali z doslednim upoštevanjem veljavnih zdravstvenih ukrepov, so v ponedeljek sporočili s pariške nadškofije. Na koncertu bo nastopilo 20 pevcev iz odraslega zbora katedrale Notre-Dame, solista in organist. Ker obnova v požaru poškodovanih orgel še poteka, bodo za to priložnost najeli manjše orgle.
Zagata s staljenim svinčenim odrom odpravljena
V prejšnjem tednu so v Parizu dokončali demontažo svinčenih gradbenih odrov na strehi katedrale, ki so se stalili v požaru. Demontaža odrov je bila zelo zahtevna naloga, staljeni gradbeni odri pa so predstavljali veliko varnostno tveganje za samo stavbo. Kot je po končani demontaži odrov dejala francoska ministrica za kulturo Roselyne Bachelot, je katedrala Notre-Dame zdaj rešena.
Po požaru so v katedrali sicer že darovali nekaj manjših maš brez občinstva, denimo za veliko noč. Zbor Notre-Dame pa bo po navedbah nadškofije v katedrali tokrat nastopil prvič po požaru. Doslej je pel v drugih cerkvah v francoski prestolnici. Lani je tradicionalna polnočna maša za božič potekala v velikem šotoru v Bolonjskem gozdu.
Obnova do olimpijskih iger najverjetneje ne bo končana
Požar je v katedrali Notre-Dame izbruhnil 15. aprila lani. Konec junija je nato pariško tožilstvo sklenilo, da sta bila najverjetnejša vzroka požara slabo ugasnjena cigareta ali napaka na električnem omrežju. Francoski predsednik Emmanuel Macron si želi, da bi bila obnova katedrale končana aprila 2024, ko bo Pariz gostil olimpijske igre. K zamudam pri obnovi so do zdaj prispevali slabo vreme, onesnaženje s svincem in nazadnje pandemija koronavirusne bolezni. Zaradi vseh teh zastojev je sicer jasno, da bo katedrala takrat morda že odprta, dela pa še ne bodo končana.
Simbol Pariza
Pariško katedralo Notre-Dame so začeli graditi leta 1163 po vzoru bazilike v Saint-Denisu, kjer so grobovi francoskih kraljev. Stavba, ki je bila dokončana v drugi polovici 13. stoletja, spada med najdragocenejše spomenike evropskega stavbarstva.
Nazadnje je katedrala Notre-Dame utrpela večjo škodo med francosko revolucijo v 18. stoletju med nasiljem proti katoličanom. Obe svetovni vojni pa je prestala večinoma nepoškodovana. Do lanskega požara je bila eden najbolj obleganih turističnih ciljev v Parizu, letno jo je obiskalo krepko čez 10 milijonov obiskovalcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje