Koncertni klavir Steinway & Sons so izdelali v Hamburgu. Drugi sedež podjetja je v New Yorku. Foto: RTV SLO/P. B.
Koncertni klavir Steinway & Sons so izdelali v Hamburgu. Drugi sedež podjetja je v New Yorku. Foto: RTV SLO/P. B.
Koncertni klavir Steinway & Sons
Ob dobrem vzdrževanju bo koncertni klavir zdržal vsaj 25 let. Foto: RTV SLO/P. B.
Koncertni klavir Steinway & Sons
Da bi klavir čim dlje dobro deloval, je treba v prostoru, v katerem stoji, vzdrževati primerno vlažnost zraka. Foto: RTV SLO/P. B.

Gre namreč za novi koncertni klavir, s pridobitvijo katerega je RTV Slovenija dobil najboljši mogoč instrument. Glasbilo bo nadomestilo stari klavir iz leta 1967, ki je bil tako kot novi znamke Steinway & Sons. Nakup novega klavirja je bil skoraj nujen, saj je življenjska doba koncertnega klavirja okoli 30 let. Da je bil izbor klavirja strokoven, potrjuje to, da je klavir izbrala trojica odličnih pianistov: Dubravka Tomšič Srebotnjak, Tomaž Petrač, predstojnik oddelka za inštrumente s tipkami na ljubljanski akademiji za glasbo, in hišni pianist RTV Slovenija Blaž Jurjevčič.

Z nakupom klavirja znamke Steinway & Sons RTV Slovenija tudi sledi svoji "filozofiji", ki zapoveduje, da morajo z njimi sodelovati najbolj kakovostni glasbeniki, ki pa morajo biti, zato da lahko izkažejo svoje mojstrstvo, opremljeni z vrhunskimi glasbili.

Klavir se mora aklimatizirati
Kot je ob predaji klavirja, ko je čast prerezanja traku pripadla direktorju RTV Slovenija Antonu Guzeju, povedal vodja glasbene produkcije in glasbenih programov Boris Rener, je klavir v svoj novi dom prispel že pred novim letom. Vendar pa se mora novi klavir, preden se ga zares začne uporabljati na koncertih, "aklimatizirati". Predvsem se mora glasbilo navaditi na vlažnost prostora, poleg tega pa je treba glasbilo tudi nekoliko uigrati. Uigravanje je bolj ali manj pri koncu in na predstavitvi, na kateri so nekaj taktov zaigrali vsi trije, ki so soodločali o izboru glasbila, in mednarodno uveljavljeni džezovski pianist Peter Mihelič, je klavir že izkazal svoj čisti in polni zvok.

Rivalstvo med hamburškim in newyorškim Steinwayem
Tudi izbor klavirja je potekal lani, ko so trije pianisti odpotovali v Hamburg, kjer je eden od obeh sedežev tovarne Steinway & Sons - drugi je v New Yorku -, ki že več kot 150 let izdeluje vrhunske klavirje. Podjetje je leta 1853 ustanovil Heinrich Engelhard, ki si je po migraciji v ZDA ime in priimek spremenil v Henry E. Steinway. Že pred letom 1860 je njegovo podjetje postalo vodilni ameriški proizvajalec klavirjev. Čeprav uradno isti podjetji, pa sta podružnici v New Yorku in Hamburgu tekmici. Pianisti namremreč zatrjujejo, da instrumenti obeh izdelovalcev niso povsem enaki. Nekateri prisegajo na ameriškega, drugi na hamburškega Steinwaya. Med tistimi, ki se navdušujejo nad hamburško tovarno, so tudi tako priznani pianisti Marc-André Hamelin, Mihail Pletnev, Krystian Zimerman in Alfred Brendel.

Polona Balantič