V Slovenski akademiji znanosti in umetnosti se je z uvodnim nagovorom akademika Janeza Matičiča začel mednarodni muzikološki simpozij Nacionalna glasbena zgodovina: Preobrazbe v drugi polovici 20. stoletja. Referate, vezane na stoletnico Cvetkovega rojstva, so pripravili slovenski in tuji poznavalci njegovega življenja in ustvarjanja. Med drugim bodo spregovorili o Cvetkovem ustvarjanju in pomenu za stroko, v referatih Preobrazbe nacionalnih glasbenih historiografij pa se bodo dotaknili zgodovine glasbe v Sloveniji ter v širšem osrednjem in južnem evropskem prostoru. Simpozij se bo sklenil v sredo z okroglo mizo z naslovom "Kaj nam je zapustil Dragotin Cvetko?".
V okvir slavja stoletnice rojstva Dragotina Cvetka, ustanovitelja Oddelka za muzikologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani, je sodilo že nedeljsko odkritje njegovega doprsnega kipa v muzikologovem rojstnem kraju Vučji vasi v občini Križevci (kip je izdelal Edo Dolinar). V torek bodo Cvetkov doprsni kip odkrili tudi na Filozofski fakulteti v Ljubljani in na isti dan ob 19. uri v razstavni dvorani NUK-a odprli njemu posvečeno razstavo.
Portretni film na TV Slovenija
Uredništvo za resno glasbo in balet RTV SLO se dogajanju pridružuje z dokumentarnim filmom Dragotin Cvetko – oče slovenske muzikologije, ki bo 25. septembra ob 21.25 na 1. programu TV Slovenija, predpremierno pa si bo film mogoče ogledati v sredo ob 17. uri v ljubljanskem Kinodvoru.
Pod portretni film se podpisujejo urednica Danica Dolinar, scenarista Gregor Pompe in Katarina B. Hočevar, direktor fotografije Artur Rutar, redaktorica Zarja Zavodnik in režiserka Kaja Tokuhisa. Gre za kronološki prikaz muzikologovega življenja in dela, ki ju osvetljujejo njegova pripoved, shranjena v arhivu Televizije Slovenija, pripovedi njegovih sodobnikov, učencev, sorodnikov in pomembnih profesorskih kolegov, med njimi tudi Andreja Rijavca, Katarine Bedina, Ivana Klemenčiča, Rudolfa Flotzingerja, Varje Cvetko Orešnik, Eve Kardelj Cvetko, Iva Petriča, Lojzeta Lebiča, Matjaža Barbe, Vinka Globokarja in Franceta Bernika, vse skupaj pa povezuje naracija voditelja Primoža Ekarta.
Srčna predanost glasbi
Dragotin Cvetko (1911-1993) je študiral kompozicijo na konservatoriju v Ljubljani ter pedagogiko in psihologijo na Filozofski fakulteti, pozneje pa študij kompozicije nadaljeval na mojstrski šoli v Pragi. Na Akademiji za glasbo je najprej ustanovil znanstveni oddelek, ki se je posvečal preučevanju zgodovine glasbe in folklore, nato pa je leta 1962 na Filozofski fakulteti ustanovil Oddelek za muzikologijo, ki ga je vodil vse do svoje upokojitve.
Cvetko je avtor prve znanstvene interpretacije zgodovine slovenske glasbe, vzgojil je vrsto slovenskih muzikologov in profesorjev in imel veliko zaslug pri ustanovitvi Muzikološkega inštituta v okviru SAZU-ja. V mednarodnem okolju se je uveljavil z vrsto razprav in monografij o raznovrstnih vidikih slovenske glasbene zgodovine, tudi v odnosu do zahodnoevropske glasbene kulture.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje