Foto:
Foto:
Scala med prvo predstavo v treh letih.
V operi je tudi operni muzej, ki je ravno tako dobil novo podobo.
Za slavnostno odprtje so v Scali izbrali isto opero, kot je bila izvedena leta 1778, ko so milansko opero prvič odprli.
Še en pogled na Scalin muzej ...

Prenovljeno dvorano in novo operno sezono so odprli s postavitvijo dela Antonia Salierija Europa riconosciuta (Priznana Evropa). Orkester je vodil priznani dirigent in glasbeni direktor Scale Riccardo Muti, poustvarili pa so operno delo, ki so ga izvedli tudi ob odprtju Scale leta 1778.

Muti navdušen
Po prvi vaji v prenovljeni dvorani je Riccardo Muti novinarjem dejal, da je presrečen. Dodal je, da se počuti, kot da "se je po dolgem času vrnil domov in dom našel še veliko bolj čudovit, kot je bil." V dvorani z izjemno akustiko so si opero lahko ogledali tisti, ki so bili pripravljeni zanjo odšteti 2.000 evrov.

G-8 ne hodijo v opero
Odprtja so se udeležili mnogi znani Italijani, milanski župan pa ni mogel gostiti ameriškega in ruskega predsednika ter britanskega premierja, kot je bilo sprva napovedovano in v medijih označeno kot "G-8 v operi". Med bolj znanimi gosti sta bila na primer modni oblikovalec Giorgio Armani, ki se je po rdeči preprogi sprehodil z znamenito igralko Sophio Loren.

Obsežna triletna obnova
V času trajanja obnove je Scala gostovala v modernem gledališču Arcimboldi, ki se nahaja v severnem, industrijskem delu Milana. Po treh letih so tako sedaj končali prvo temeljito obnovo tega gledališča. Sicer bi z obnovitvenimi deli, v okviru katerih so prenovili oder, lože, parket, stopnišča in tehnično opremo, morali končati že lansko leto.

Obnova je po zadnjih ocenah stala 60 milijonov evrov (14,5 milijard tolarjev), kar je 20 odstotkov več, kot so si zastavili v obnovitvenem načrtu.

Prenosi na več lokacijah
Hiša lahko sprejme okrog 2.000 obiskovalcev, tisti, ki ne bodo dobili vstopnic, pa bodo lahko obiskali gledališče Arcimboldi, kjer bo neposredni prenos opere, velike zaslone pa bodo postavili tudi na več lokacijah v središču Milana in štirih bližnjih mestih.

Eden najljubših odrov Marie Callas
Operna hiša, v kateri so pripravili tudi praizvedbe Verdijevega Otella in Puccinijevega Turandota je gostila vsa najbolj slovita imena svetovne opere. Bila je na primer eden najljubših odrov slavne pevke Marie Callas, velik pečat pa je na njej pustil tudi tenorist Giuseppe di Stefano.

Operna hiša ima bleščečo podobo iz 18. stoletja, tehnično pa je sedaj zagotovo v 21. stoletju in se lahko kosa z drugimi vrhunskimi hišami, kot sta newyorška metropolitanka in operna hiša v londonskem Covent Gardnu. Nova oprema in dodatni oder omogočata hkratno postavitev scen za tri opere, scene pa se bodo lahko menjale mnogo hitreje in bolj dramatično.