Samo Hubad je od leta 2005 častni dirigent Simfonikov RTV Slovenija. Foto: RTV SLO
Samo Hubad je od leta 2005 častni dirigent Simfonikov RTV Slovenija. Foto: RTV SLO
Mate Bekavac
Bekavac je najmlajši med letošnjimi jubilanti. Foto: Cankarjev dom
Irena Grafenauer
Grafenauerjeva je edina med letošnjimi jubilanti, ki ima Prešernovo nagrado.

90 let bo letos praznoval dirigent Samo Hubad, tri desetletja let mlajši so violončelist in član godalnega kvarteta Tartini Miloš Mlejnik, dirigent in pedagog Stane Jurgec in dirigent Igor Švara, na pol stoletja življenja pa se bodo lahko ozrli flavtistka Irena Grafenauer, dirigent Stojan Kuret in skladateljica Brina Jež Brezavšček. Čestitke za dopolnjenih 40 let bosta prejemali dirigentka in zborovodkinja Karmina Šilec in harfistka Mojca Zlobko Vajgl, 20. leta pa bo zapustil Mate Bekavac.

Leta 2007 bo minilo tudi 90 let od rojstva operne in koncertne pevke Nade Vidmar, ki je leta 1953 prejela nagrado Prešernovega sklada, 80 let od rojstva mezzosopranistke Cvetke Ahlin in sopranistke Sonje Hočevar ter 70 let od rojstva baritonista Staneta Koritnika. Glasbeni svet ne bo pozabil niti na 110. obletnico rojstva basista Franja Schiffrerja - Navigina, prav tolikšo obletnico smrti tenorista Josipa Karola Tertnika in 90. obletnico smrti tenorista Frana Gerbiča.

Hubad bo čestitke prejemal julija
Med letošnjimi slavljenci bo posebne pozornosti prav gotovo deležen Hubad, ki bo čestitke sprejemal 17. julija. Posebej goreče se mu bodo lahko zahvalili Simfoniki RTV Slovenija, ki jih je vodil skoraj dve desetletji. Tako s simfoniki kot z drugimi sestavi, ki jih je vodil, je izvajal zlasti dela, ki so jih v 19. in 20. stoletju zložili slovenski ustvarjalci. Prepričljive so tudi njegove interpretacije simfoničnih in opernih del, pri narekovanju takta pa je suveren v vseh glasbenih slogih, vse do najmodernejših smeri. V letih 1948, 1953 in 1958 je prejel nagrado Prešernovega sklada, najvišje nagrade pa še ne.

Grafenauerjeva pa junija
Še malo prej, 1. junija, pa bo slovesno na domu Irene Grafenauer, ki bo takrat srečala abrahama. Flavtistka, ki več kot doma nastopa na svetovnih glasbenih odrih, je leta 2005 prejela Prešernovo nagrado za življenjsko delo, že leta 1980 pa nagrado Prešernovega sklada. Posnela je 30 plošč, od tega doma samo eno. Svoje znanje od leta 1987 na mlade rodove prenaša na visoki šoli Mozarteum v Salzburgu.