Zagrebški kvartet saksofonistov je sodeloval pri 11 diskografskih izdajah, za katere so prejeli sedem hrvaških glasbenih nagrad porin. Foto: worldsax
Zagrebški kvartet saksofonistov je sodeloval pri 11 diskografskih izdajah, za katere so prejeli sedem hrvaških glasbenih nagrad porin. Foto: worldsax
Itmar Golan je svoj prvi klavirski koncert odigral pri sedmih letih, izpopolnjeval pa se je široko po svetu.

Goriškemu občinstvu so se saksofonisti in Golan predstavili z deli Šostakoviča, Merkuja in Mozarta. Koncert je odprl 28. abonmajsko sezono novogoriškega kulturnega doma, ki do maja prihodnje leto obsega osem glasbenih večerov s pestro ponudbo orkestralne, vokalne, komorne in solistične glasbe. Med koncerti v kulturnem domu posebej poudarjajo januarsko gostovanje slovite Camerate Berlinske filharmonije in marčevski koncert Leipziškega godalnega kvarteta s harfistko Mojco Zlobko Vajgl.

Baročna glasba tudi prek saksofona
Zagrebški kvartet saksofonov v zdajšnji zasedbi muzicira že od leta 1989, sestavljajo pa ga profesor saksofona in prodekan na zagrebški akademiji Dragan Sremec, profesor komorne glasbe Goran Merčep, umetniški vodja Big Banda HRT Saša Nestorović in profesor saksofona na Akademiji za glasbo v Ljubljani Matjaž Drevenšek. Kvartet, s katerim so sodelovali priznani dirigenti in številni solisti, domači in tuji skladatelji pa so mu posvetili svoja dela, redno gostuje v najpomembnejših koncertnih hišah v Evropi, ZDA in Kanadi.

Njihov repertoar temelji na izvirnih delih za kvartet saksofonov kot tudi na priredbah del skladateljev iz različnih slogovnih obdobij, od baroka pa do del 21. stoletja, poudarjajo v novogoriškem kulturnem domu.

Dolga koncertna zgodovina
Itamar Golan velja za enega najvidnejših glasbenikov svoje generacije. Rojen je bil v Litvi, a se je glasbenih osnov naučil v Izraelu, kjer je imel prvi koncert že pri sedmih letih, nato pa se je s pomočjo štipendije šolal tudi v ZDA. Že od malega ga bolj navdušuje komorna igra, vendar enako uspešno nastopa kot solist z orkestrom, med katerimi velja omeniti Izraelske in Berlinske filharmonike, filharmonični orkester Scale in Dunajske filharmonike.