Sredi koncerta v Los Angelesu je Zimerman spremenil tudi spored: namesto ene od Brahmsovih poznih skladb je zaigral Sonato za klavir št. 2 Grazyne Bacewicz. Izrazito moderna skladba iz leta 1953 je nacionalistična himna sovjetski Poljski. Foto:
Sredi koncerta v Los Angelesu je Zimerman spremenil tudi spored: namesto ene od Brahmsovih poznih skladb je zaigral Sonato za klavir št. 2 Grazyne Bacewicz. Izrazito moderna skladba iz leta 1953 je nacionalistična himna sovjetski Poljski. Foto:
Krystian Zimerman
'Moje prijateljstvo s steinwayem je ena najlepših in najpomembnejših stvari v mojem življenjem,' je nekoč izjavil Zimerman.
Leonard Bernstein
Leonard Bernstein je povzročil silno vznemirjenje, ko je na domu pripravil zabavo za petične prijatelje, na katero je povabil predstavnike Črnih panterjev, organizacije, ki se je v šestdesetih in sedemdesetih z izgredi borila za pravice temnopoltih. Bernsteina so mnogi obtožili, da radikalna sredstva uporablja za banalne razloge, češ da je hotel najti nov, 'šik' boj, ki bi ga podpiral.

Poljak praviloma med svojimi nastopi s publiko ne komunicira, podaljškov pa prav tako ne dela. Med eno in drugo turnejo se z mediji pogovarja malo ali nič; noče se pogovarjati niti o tem, zakaj vedno povsod potuje s svojim steinwayem.

Zato je bilo morda še malo bolj presenetljivo, ko je med koncem recitala v Disney Hallu v Los Angelesu povzdignil glas in objavil, da iz protesta proti vojaški politiki Washingtona v ZDA ne bo več nastopal. "Roke stran od moje države," je "zagrozil" avditoriju; v mislih je imel ameriški načrt za postavitev protiraketnega ščita na Poljskem. Nekaj ljudi je zaploskalo, nekaj se jih je drlo, naj "utihne in igra". Nekaj ducatov jih je odkorakalo iz dvorane. "Seveda," se je posmehnil Zimerman, "nekateri slišijo besedo 'vojska' in začnejo korakati."

"Izpad" ni bil načrtovan
Mark Swed, glasbeni kritik za Los Angeles Times, je bil priča incidentu. Zimerman je po njegovem okleval, ali naj spregovori. Preden je začel igrati zadnjo točko svojega programa, Variacije na poljsko narodno melodijo Karola Szymanowskega, je nekaj trenutkov "molče strmel v tipke, nato pa avditorij nagovoril s tihim, jeznim glasom, ki se ga ni dobro slišalo".

Barack Obama, ki s tem, da je ta mesec napovedal postavitev ščita na Poljskem in Češkem, nadaljuje politiko predsednika Busha, vztraja, da gre za varnostni ukrep proti Iranu, ne Rusiji, in da ga namerava umakniti takoj, ko se bo napetost v odnosih z Iranom pomirila. Številni Poljaki se ne strinjajo: bojijo se, da bi ameriška "okupacija" njihovega ozemlja lahko iz Poljske naredila žrtev ruske agresije.

Skladatelji in politika
Klasični glasbeniki po navadi ne slovijo po izraziti politični drži. Ko je Beethoven po tem, ko se je Napoleon leta 1804 povzdignil v cesarja, izgubil vero vanj, je bilo največ, kar je naredil, to, da je umaknil posvetilo vladarju s simfonije Eroica. Leonard Bernstein se je sicer glasno izrekel proti vietnamski vojni in dvignil precej prahu z zbiranjem denarja za ekstremistično gibanje Črni panter - nikoli pa ni o svojih prepričanjih spregovoril z dirigentskega podija.

Koncertni klavir kot teroristična grožnja
Zimerman, po drugi strani, vseeno že ima nekaj vaje, še posebej po 11. septembru. Leta 2006 je izjavil, da se v ZDA ne bo vrnil, dokler bo predsednik Bush v Beli hiši. Isto leto je svojo interpretacijo Beethovnove pathetique pospremil z obsodbo zapora v Guantánamu. Zdi se, da ima za jezo vsaj do neke mere osebne razloge: kmalu po zloglasnem 9/11 so mu na letališču zaplenili njegov dragoceni klavir, češ da ima lepilo nenavaden vonj. Inštrument so med preiskavo uničili. Več let je tako po svetu potoval samo z "drobovjem" klavirja, ki ga je nato (Zimerman je tudi strokovnjak za popravo klavirjev) vstavil v sposojeno Steinwayevo ohišje. Ko je leta 2006 spet skušal potovati s celim klavirjem, so mu ga za pet dni zadržali na carini, kar je porušilo urnik turneje.

A. J.