Čuan je leta 2002 posnel glasbo za film Skupaj, ki ga je režiral ugledni kitajski režiser Kaige Čen; violinist je v filmu dobil tudi majhno vlogo. Foto:
Čuan je leta 2002 posnel glasbo za film Skupaj, ki ga je režiral ugledni kitajski režiser Kaige Čen; violinist je v filmu dobil tudi majhno vlogo. Foto:

V Cankarjevem domu bo nocoj ob 19.30 na koncertu za modri abonma Slovenske filharmonije pod taktirko Kennetha Montgomeryja kot solist nastopil violinist s Kitajske Čuan Jun Li. Danes 30-letni violinist je že pri treh letih začel opozarjati nase, pri enajstih je bil že najmlajši nagrajenec na mednarodnem tekmovanju mladih violinistov Wieniawski.

Čuan Jun Li bo s slovenskimi filharmoniki pod vodstvom irskega dirigenta Montgomeryja zaigral uverturo v opero Čarostrelec nemškega skladatelja Carla Marie von Webra, Koncert za violino in orkester v D-duru Petra Iljiča Čajkovskega in Simfonijo št. 41 v C-duru Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncertu z vrhunskim violinistom, ki se je v 90-ih letih pridružil Kitajskemu filharmoničnemu orkestru, bo v Gallusovi dvorani mogoče prisluhniti še v petek, 12. februarja, prav tako ob 19.30.

Študija kontrastov, violinska klasika in Mozartova pozna mojstrovina
Opera Čarostrelec, ki je nastajala med letoma 1819 in 1820, je nemška tako po vsebini kot po glasbenem izrazu. V "študiji nasprotij", v kateri se prepletata luč s temo, naravno z nadnaravnim, počasno s hitrim in dur z molom, je Weber združil vse najpomembnejše teme opere.

Koncert za violino in orkester Čajkovskega, ki ga je skladatelj napisal decembra 1881 na Dunaju, je eno izmed najbolj bleščečih in najbolj priljubljenih del violinske koncertne literature.

Simfonijo št. 41, imenovano Jupiter, je Mozart zapisal pri 32 letih, bolan in izčrpan, na Dunaju. Vzdevek simfoniji je po skladateljevi smrti dal londonski violinist Johann Peter Salomon. Z njim je zadel duha, ki odseva iz celotnega dela - uresničitve najvišjega ideala klasične simfonije, piše na spletni strani Slovenske filharmonije.