3MA, naslov koncerta, ki se bo začel nocoj ob 20.30 v Klubu CD-ja, pomeni tri države, iz katerih nocojšnji glasbeni gostje prihajajo: Maroko, Mali in Madagaskar. Umetniku na kori Ballakeju Sissoku, ki je podedoval poklic malijskega griota, sta se pridružila Rajery, katerega valiha (citre) je sveto glasbilo njegovih madagaskarskih prednikov, in Driss El Maloumi s svojo maroško lutnjo, udom.
"Takoj je jasno, da gre za amalgam, naravni spoj zasedbe, katere zven je natančen in demokratičen. Dva od treh običajno izvajata nihajoči bas, tretji pa čez podlago improvizira," napovedujejo v CD-ju. Razpoloženje skladb je raznoliko, od naelektrenega tempa 3MA do melanholične žalostinke Awal s fluidnimi linijami in tožečim petjem.
Ni vsaka lutnja enaka
Ta brenkala so si po zvenu presenetljivo blizu, če pomislimo na afriške širjave, ki jih ločijo – ob podrobnejšem ogledu ugotovimo, da imajo zelo različne lastnosti. Ud El Maloumija zaznamuje bogata resonanca, njegove virtuozne kaskade razkrivajo nezmotljiv vzhodnjaški pridih. Sissokojeva kora svoj zven čarobno prepleta okrog preostalih, kar glasbi dodaja strukturno težo. Valiha Rajeryja ima tanjši in bolj pretanjen zven in jo "sestrične" na trenutke preglasijo - a vseeno dokaže svoj pomen in lepoto, ko oblikuje solistično skladbo Mainte, v kateri Rajery spretno spaja spremljavo in vodilno melodijo.
Album vseskozi zaznamuje premišljena silovitost, ki jo naglašujejo izbruhi virtuoznosti. Ni presenetljivo, da si avtorstvo delijo vsi trije umetniki, kar tudi povzema vzdušje njihovega albuma: glasbeno sodelovanje enakih med enakimi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje