Koncert, ki je bil sprva zamišljen kot neke vrste promocijski dogodek, je hitro prerasel v festival, ki se je v zgodovino zapisal kot najpomembnejši rockovski dogodek vseh časov. Po besedah sociologa dr. Jožeta Vogrinca je Woodstock še danes odmerek upanja, da si kot človeštvo pridobimo nazaj nekaj, kar smo izgubili. "In ker se je to zgodilo kot festival, torej kot nekaj, kjer se ljudje družijo, ljubijo, sovražijo, je to več kot pa, da si to prisvoji ekonomija," je sociolog povedal za Radio Slovenija.
Festival, ki velja danes za simbol upanja v viharnih 60. letih, za mnoge pa najpomembnejši kulturni dogodek takratne generacije, je potekal od 15. do 18. avgusta 1969 na kmetiji Maxa Yasgura v kraju Bethel v ameriški zvezni državi New York.
Kot je za Radio Slovenija poudaril antropolog dr. Rajko Muršič, ne smemo pozabiti, da je bil Woodstock načrtovan kot "posel, potem se je pa vse v nekaj urah sprevrglo v nasprotje tistega, kar so organizatorji nameravali. Takrat je nastopil prelom, v katerem se je zgodilo nekaj, kar se vedno zgodi v izrednih razmerah – hierarhije padejo."
Organizirala sta ga mlada podjetnika John Roberts in Joel Rosenman skupaj z Michaelom Langom in Artiejem Kornfeldom, ki so v tem videli priložnost za promocijo bodočega glasbenega studia v New Yorku. Sprva je bila za vstop na dogodek predvidena vstopnina 18 dolarjev, ker pa se je vest o festivalu hitro razširila in je proti Bethelu, približno 100 kilometrov jugozahodno od mesta Woodstock, po katerem je dobil ime, krenilo na tisoče mladih in povzročilo zastoje, jim ni preostalo drugega, kot da ga razglasijo za brezplačni dogodek.
Festival rockovskih legend
Na oder je stopilo več kot 30 nastopajočih, legend rockovske glasbe, kot so Joan Baez, Joe Cocker in Ravi Shankar ter skupine CCR, The Band, The Grateful Dead, Jefferson Airplane, The Who, Crosby, Stills, Nash & Young, Canned Heat in Ten Years After. Nastope je prekinjal dež, kar pa občinstva ni spravilo iz tira, pač pa je naprej plesalo kljub blatu, pogosto brez oblačil in pod vplivom mamil. Hitro je zmanjkalo tudi hrane. Lokacijo so preletavali helikopterji, ki so dostavljali glasbenike in obnavljali zaloge.
Konec tedna z mnogo nasmejanimi ljudmi
Poznavalec glasbene industrije Danny Goldberg je imel tedaj 19 let, dogodek pa je spremljali za revijo Billboard. Woodstocka se spominja kot konca tedna z "mnogo nasmejanimi ljudmi". "Takoj me je prevzelo tisto vzdušje – idilična misel na hipijevsko bratstvo in sestrstvo, ki se je redko manifestirala, tudi v tistem času," je povedal.
Osrednji mediji festivalu niso bili naklonjeni. Med drugim so poročali, da je najmanj en človek umrl zaradi prevelikega odmerka mamil. Lastnik kmetije pa je po festivalu za televizijo povedal, da se je prestrašil, ko je zagledal "morje ljudi".
Logisitčne težave odnesle načrtovani spominski festival
Woodstock je danes simbol utopije in upanja, ki je nastal v burnih 60. letih prejšnjega stoletja, polnega atentatov, nemirov in vietnamske vojne. V ZDA so ob jubileju načrtovali spominski festival, a se organizatorjem (med temi je bil vnovič Lang), ni posrečilo. Sanje o Woodstocku 50 so odnesle težave s financiranjem, iskanjem primerne lokacije in vseh potrebnih dovoljenj ter nazadnje odpovedi nastopajočih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje