Festival bo napovedala Poletna noč, ki bo tokrat posvečena slovenskim pesnicam in pesnikom ob 60-letnici Slovenske popevke.
Ob spremljavi Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in Orkestra Slovenske filharmonije bodo na festivalu nastopila odmevna imena operne glasbe. Pri izvedbi Verdijevega Rekviema bo sodelovala latvijska mezzosopranistka Elina Garanča. Opera SNG Maribor bo gostovala z Bizetovo Carmen, kjer bo v naslovni vlogi nastopila argentinska pevka Guadalupe Barrientos. Z opernimi arijami se bo predstavil tudi perujski tenorist Juan Diego Florez.
V Ljubljano se bo vrnil Bejart Ballet iz Lozane, ki ga je ustanovil koreograf in plesalec Maurice Bejart, njegovo vizijo pa nadaljuje Gil Roman. Balet SNG Maribor bo uprizoril mojstrovini Igorja Stravinskega Pomladno obredje in Svatbo v koreografiji Edwarda Cluga.
Od nekdej lepe so Ljubljanke slovele ...
Slovenski ustvarjalni ekipi – producentka Vesna Starina, avtor besedila Ambrož Kvartič, režiserka Sara Lucu in dramaturg Mišo Mićić – se je porodila ideja za izvirni sodobni pop-rock muzikal Povodni mož, ki obravnava problematiko družbenih omrežij in si Urško zamisli kot sodobno vplivnico. K snovanju so pritegnili Nežo Buh – Neisho. V začetku septembra pa bo na sporedu tradicionalni koncert Vlada Kreslina. Jubilejnih 70 let Slovenskega okteta in Festivala Ljubljana bo z gala koncertom zaznamoval Slovenski oktet.
Konec junija in v začetku julija bo v Križankah pet ponovitev broadwajskega muzikala Zgodba z zahodne strani, za katerega je glasbo napisal Leonard Bernstein. Avtor besedil moderne zgodbe o Romeu in Juliji, ki je izpostavila družbene probleme Amerike 50. let, pa je Stephen Sondheim.
Med solisti pri Festivalu Ljubljana izpostavljajo violinista Juliana Rachlina in Lano Trotovšek. Skupaj s slednjo bo z izvedbo Mozartove Koncertantne simfonije za violino, violo in orkester nastopil za grammyja nominirani violist in dirigent Maksim Risanov. Nastopili bodo tudi kitajski pianist Lang Lang, francoska pianistka Helene Grimaud, ki jo kritiki občudujejo zaradi občutenih interpretacij, in avstrijski pianist ter častni član Dunajskih filharmonikov Rudolf Buchbinder.
Kot pripovedovalec bo v vlogi glasbenega kritika na festivalu nastopil igralec John Malkovich. Glasbeni kritik je namreč predstava po zasnovi Alekseja Igudesmana, v kateri je zbral nekaj najbolj neusmiljeno žaljivih kritik iz zgodovine glasbe (od tega, da je Brahms "netalentiran prasec", pa do tega, da je Claude Debussy preprosto "grd"). John Malkovich se na odru prelevi v glasbenega kritika, ki se mu zdijo Beethoven, Prokofjev, Chopin in podobni preprosto – obupni. Predstava se zaključi z neusmiljeno kritiko Malkovicha samega.
Rezidenčni orkester Festivala Ljubljana, Orkester Slovenske filharmonije, bo nastopil pod taktirko Charlesa Dutoita, Christopha Eschenbacha in Karla Marka Chichona. Simfoničnemu orkestru RTV Slovenija pa se bo pridružila dirigentka Oksana Liniv.
Največji maestri v gosteh
Poleg domačih bo na festivalu nastopilo sedem tujih orkestrov pod taktirko največjih maestrov. Nastopili bodo Orkester Vzhodno-zahodni divan, ki ga vodi pianist in dirigent Daniel Barenboim, severnoameriški Simfonični orkester iz Pittsburgha pod taktirko svojega dolgoletnega umetniškega vodje Manfreda Honecka ter Orkester Tajske filharmonije s šefom dirigentom Alfonsom Scaranom. Pod taktirko italijanskega maestra Riccarda Mutija bo nastopil Mladinski orkester Luigi Cherubini. Na festival se vračajo tudi Londonski kraljevi filharmonični orkester z Vasilijem Petrenkom in Dunajski filharmoniki, ki bodo poletje zaokrožili s finskim dirigentom in skladateljem Eso Pekka-Salonenom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje