Umetniški vodja cikla, ki se bo začel danes, do 19. maja pa se bodo zvrstili še trije koncerti, Steven Loy tokrat želi slovenskemu občinstvu predstaviti spektralno glasbo. Gre za 'gibanje', ki je nastalo v 70. letih prejšnjega stoletja. Francoska skladatelja Gérard Grisey in Tristan Murail sta v želji, da bi presegla abstraktnost serialne glasbe, skušala ustvariti dela, ki bi se poslušalca dotaknila tako na miselni kot čustveni ravni. Zvok sta si postavila kot model glasbene strukture ter se poigravala golimi frekvencami in uravnavanjem mikrostruktur. Vodila ju je misel, da se glasba delno dogaja v zvoku in ne le kot kombinacija različnih zvokov.
Po predstavitvi poslušajmo znova
Med skladbami, ki so plod raziskovanja spektralnih skladateljev, je temeljno delo Espaces acoustiques (Akustični prostori) Gérarda Griseyja. Gre za niz šestih skladb za različno velike zasedbe, ki jih je mogoče izvajati v celoti ali posamezno. Prvi koncert je v Slovensko filharmonijo prinesel tri: Prologue, Périodes, Partiels. Med odmorom koncerta bo skladateljica Larisa Vrhunc kratko predstavila delo, nato bodo poslušalci dobili priložnost znova prisluhniti istim odlomkom ter globlje spoznati njihove razsežnosti in lepoto. Kot solist bo pri izvedbi Espaces acoustiques nastopil violist Garth Knox.
Različne generacije na treh koncertih
Drugi koncert, 21. aprila ob 20.00 v Klubu CD, z naslovom Sam v spektru bo ponudil solistična dela "druge generacije" spektralnih glasbenikov. Na tretjem koncertu, 4. maja v Slovenski filharmoniji, z naslovom Odsevi bo med drugimi na sporedu sekstet Tria ex uno (Trije iz enega) Georga Friedricha Haasa, skladba, ki je bila uvrščena na seznam desetih največkrat izvajanih sodobnih del zadnjih desetih let. Zazvenela bo tudi skladba Larise Vrhunc. Skladateljica je edini vezni člen s spektralnim gibanjem na Slovenskem, saj je kot študentka v Parizu obiskovala Griseyjeva predavanja. Četrti koncert 19. maja pa bo večinoma posvečen glasbi drugega velikega spektralnega skladatelja Tristana Muraila. Na sporedu bosta revolucionarna skladba Ethers (Etri) za solo flavto, ki jo bo izvedel Aleš Kacijan, in Le lac (Jezero) po zvoku dežja, ki pada na gladino jezera.
Vsa dela, ki so na koncertnem programu Predihano 2010, bodo slovenskemu občinstvu predstavljena prvič. Da bo vse še zanimiveje, je Steven Loy k sodelovanju povabil slovenske glasbenike. Ustanovili so ansambel Neofonia, ki bo pod Loyevim vodstvom nastopil na treh koncertih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje