Throbbing Gristle - veliko bolj umetniki kot popglasbeniki. Foto:
Throbbing Gristle - veliko bolj umetniki kot popglasbeniki. Foto:
Trent Reznor
Nine Inch Nails oziroma njen edini stalni član Trent Reznor ohranja sledi dela skupine Throbbing Gristle. Foto: EPA

Čeprav so Throbbing Gristle po letu 1982 utihnili kar za dve desetletji, pa so za vedno ostali sinonim za glasbeno eksperimentalnost, ki se trmasto izmika dokončni žanrski klasifikaciji. Morda se zdi ta trditev nekoliko v nasprotju z zgoraj zapisanim dejstvom, da so Throbbing Girstle podelili ime tako imenovani industrijski glasbi. Vendar ni. Glasba Throbbing Gristle je namreč precej drugačna od izdelkov kasnejših in najbolj znanih protagonistov industriala, kot so skupine Front 242, DAF, NItzer Ebb, Skinny Puppy ali pa naši domači "industrialci" Laibach in že dolgo ne več delujoči Borghesia.

Kaj je "vzhajalo" 27 let?
Britanci, katerih koncerti so bili zaradi sopostavljanja pornografskih fotografij in podob iz koncentracijskih taborišč ter proizvajanja "peklenskega trušča" na prehodu 70. let v 80. označeni za šokantne, se 7. aprila vračajo z albumom. Zbirka desetih pesmi nosi naslov Part Two - The Endless Not. Izid albuma je vreden omembe zaradi dveh razlogov. Prvi se nanaša na zares dolgoletno obdobje pomanjkanja kreativnosti pri skupini Throbbing Gristle. Zadnji studijski album Heathen Earth je namreč izšel leta 1980.

Tudi "novi" Trent Reznor
Drugi razlog pa je pogosto spregledan zares velik vpliv skupine Throbbing Gristle na glasbo nekaterih danes priljubljenih zasedb. Med temi so zagotovo Nine Inch Nails, ki konec marca prihajajo tudi v našo bližino. Ekipo Trenta Reznorja lahko tedaj ujamete na Dunaju. Pravzaprav imate za to zelo malo možnosti. Od dveh koncertov, na katerih bodo Nine Inch Nails predstavljali tudi skladbe z albuma, ki izide - pomislite na simbolni pomen! - le dva tedna za novim izdelkom skupine Throbbing Gristle, je prvi namreč že razprodan.

P. B.