Marjana Lipovšek je leta 1988 za svoje delo prejela Prešernovo nagrado. Foto: RTV SLO
Marjana Lipovšek je leta 1988 za svoje delo prejela Prešernovo nagrado. Foto: RTV SLO
Anthony Spiri
Anthony Spiri je slovenskim ljubiteljem klasične glasbe že dobro poznan.

Pevki sta se na petem abonmajskem koncertu pridružila še avstrijski basist Alfred Burgstaller in ameriški pianist Anthony Spiri, predstavili pa so se z deli Purcella, Monteverdija, Čajkovskega, Brahmsa, Schumanna, Lipovška in Dvoržaka.

Cikli samospevov za izjemne glasovne zmožnosti
Marjani Lipovšek, ki se ponaša z izjemnim občutkom za glasovno karakterizacijo, so številni skladatelji zaradi njenih glasovnih zmožnosti posvetili svoja dela in cikle samospevov. Študiju petja se je Lipovškova v Gradcu in na Dunaju posvetila po opravljeni diplomi iz klavirja in glasbene pedagogike. Po koncu študija je delovala v skoraj vseh najpomembnejših evropskih opernih hišah, kjer nastopa v osrednjih vlogah. Za svoje delo, pri katerem sodeluje s priznanimi orkestri in dirigenti, je prejela vrsto mednarodnih naslovov in nagrad, med katerimi je tudi Prešernova nagrada (1988).

Iz uglednih evropskih festivalov v Novo Gorico
V Salzburgu rojeni Alfred Burgstaller je študiral operno petje in pedagogiko v Gradcu, študij samospevov in oratorijskega petja pa ga je pripeljal na Dunaj. Pevec, ki se posveča tudi pedagogiki, nastopa kot koncertni in operni pevec, ob tem pa se redno predstavlja na ugledanih evropskih festivalih.

Anthony Spiri je študiral klavir v Bostonu in Clevelandu, Watsonova štipendija za nadarjenost pa ga je popeljala na izpopolnjevanje v Pariz, Basel, Salzburg in na Dunaj. Njegovo zanimanje so pritegnili stara glasbila s tipkami, proučeval pa je tudi izvajalske prakse skozi zgodovino klavirske igre. Že po študiju je bilo pianistu mogoče prisluhniti na vrsti priznanih evropskih festivalov, sodeluje pa z več uglednimi glasbeniki.