Foto:
Foto:
Mirjam Kalin
Mirjam Kalin je bilo med drugim mogoče spremlejati v Don Kihotu in glavni vlogi v Samsoni in Dalili. Foto: SNG Opera in balet Ljubljana
Branko Robinšak
Prvi mednarodni angažma Branko Robinšak je podpisal v Deželnem gledališču v Salzburgu. Foto: Cankarjev dom

Dragulju iz zakladnice klasične glasbe Rekvijemu za soliste, zbor in orkester je bilo mogoče prisluhniti v Cankarjevem domu, kjer so pod vodstvom dirigenta Georgeja Pehlivaniana nastopili sopranistka Oksana Dyka, altistka Mirjam Kalin, tenorist Branko Robinšak in basist Luciano Batinič. Koncert bodo ponovili še v petek, 15. junija, ob isti uri.

Krstna izvedba brez aplavza
Verdijev Rekvijem so prvič izvedli ob prvi obletnici Manzonijeve smrti, 22. maja 1874, v cerkvi Sv. Marka v Milanu, organizatorji pa so morali najprej pridobiti uradno dovoljenje milanskega nadškofa, ki je dovoljevalo pevkam, sicer oblečenim v dolge črne obleke in pokrite s temnimi pajčolani, sodelovanje pri izvedbi dela. Krstno izvedbo Verdijevega dela pa je pospremila še prepoved aplavza.

Z več kot 30 vlogami
Mirjam Kalin, ki se je do zdaj predstavljala na odrih po vsej Evropi in kot solistka sodelovala s priznanimi tujimi in domačimi dirigenti, je med drugim prejela nagrado zlata ptica za poustvaritev Jele v operi Ekvinokcij Marjana Kozine leta 1998 in nagrado Prešernovega sklada leta 2005. Altistka, ki je od leta 1996 stalna članica solističnega ansambla SNG Opera in balet Ljubljana, je poustvarila več kot 30 vlog.

Branko Robinšak je do zdaj med drugim nastopil na Salzburškem poletnem festivalu, Mozartovih slavnostnih tednih, v graški operni hiši, sodeloval pa je z dirigenti, kot so Hans Graf, Pinkas Steinberg, Jean Perrison, Milan Horvat, Nikša Bareza, Jean Perrison, Julian Kovatschev, Theodor Guschlbauer in Kazushi Ono.

Iz Ukrajinske narodne opere v Ljubljano
V Žitomirski pokrajini v Ukrajini rojena Oksana Dyka poje od leta 2001 v Ukrajinski narodni operi v Kijevu. Med zadnjimi nastopi sopranistke, ki je s svetovno znanimi zasedbami nastopila po vsem svetu, prejela pa je tudi številne mednarodne pevske nagrade, sta izvedba Brittnovega Vojnega rekviema na Brittnovem festivalu in koncert ob inavguraciji ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka januarja 2005.

Splitčan Luciano Batinič, ki se je učil petja pri Noniju Žuncu, Bojanu Pogrmiloviču in Vitomirju Marofu, se je med letoma 2003 in 2005 izpopolnjeval na Operni akademiji milanske Scale pri znanih pevcih, kot so Leyle Gencer, Luigi Alva, Luciana Serra in pianistih, kot sta Vincent Scalere in Rober Negri. Leta 2005 je na prvem mednarodnem tekmovanju opernih pevcev Belcanto na Reki dobil prvo nagrado žirije in priznanje italianita.