Delo britanskega skladatelja, katerega polni naslov je Oboroženi mož: Maša za mir, so v Gallusovi dvorani izvedli združeni dijaški zbori in orkester katoliških gimnazij. Zboriste četrtega koncerta Slomškove ustanove, ki podpira nadarjene in socialno šibkejše dijake in študente, so sestavljali pevci Škofijske klasične gimnazije iz Ljubljane, Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška iz Maribora, Gimnazije Želimlje, Škofijske gimnazije Vipava in Glasbene šole v Zavodu sv. Stanislava Ljubljana. Dirigent bo Damijan Močnik, nastopila pa sta tudi dramski igralec Pavle Ravnohrib in muezin Imam Samir Jusić.
Oboroženi mož, ki vedno znova nastopiOzadje nastanka Jenkinsovega dela je zelo zanimivo. Gre namreč za kompozicijo, ki jo je Jenkins leta 2000 napisal za britanski zgodovinsko-vojaški muzej. Osnovna tema kantate je stara vojaška pesem iz 15. stoletja L'homme armée (Oboroženi mož), posvečena pa je stoletju, v katerem se je zvrstilo vse preveč vojn. Pesem iz 15. stoletja je bila v zgodovini že mnogokrat 'obdelana' in predelana. Samo v renesansi jo je za temo pri uglasitvi mašnega ordinarija uporabilo več kot 30 skladateljev.
Mir je vsekakor boljši od vojne
Besedilo kantate je delo Guya Wilsona, kustosa Britanskega zgodovinsko-vojaškega muzeja. Wilson je v libretu domiselno povezal besedila, ki na nek način povzemajo tragično dogajanje po vsem svetu. Stalni mašni napevi se namreč prepletajo z verskimi in literarnimi viri iz različnih kultur. Eden ob drugem se tako vrstijo motivi iz Korana, hindujske Mahabharate in del britanskih književnikov Maloryja, Drydena, Swifta, Tennysona in Kiplinga. Končno sporočilo kantate pa je, da je mir vsekakor boljši kot vojna.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje