Po spletni so Radiohead izdali še 'klasično' različico albuma In Rainbows, češ da marsikdo hoče tudi 'oprijemljivo' ploščo. Foto:
Po spletni so Radiohead izdali še 'klasično' različico albuma In Rainbows, češ da marsikdo hoče tudi 'oprijemljivo' ploščo. Foto:
Trent Reznor
Nine Inch Nails so svoj zadnji album Ghosts izdali v ogromno različicah, s cenami v razponu od nič do 300 dolarjev. Foto: Reuters
James Hetfield, Metallica
Zarečenega kruha se največ poje: Metallica, ki so se pred leti oboževalcem zamerili s svojim bojem proti nepooblaščenemu širjenju njihove glasbe (bili so na čelu gibanja, ki je spodneslo Napster), zdaj namigujejo, da bodo morda šli po poti Radioheada in NIN-a.

S svojim prejšnjim albumom In Rainbows so Radiohead namreč zadali udarec tako piratom kot glasbeni industriji: ko se jim je iztekla pogodba z založbo EMI, so nov album objavili na spletu, od koder si ga je lahko vsakdo brezplačno "zložil", v zameno pa plačal, kolikor se mu je zdelo primerno (ali pa sploh nič).
No, Thom Yorke je zdaj v intervjuju za Hollywood Reporter povedal, da je bila ta poteza "enkraten podvig" in da bodo v pihodnje svoje albume izdajali na bolj tradicionalen način. "To, da smo pustili ljudem, da so sami postavili ceno albumu, je bil odziv na določen položaj, ko so vsi čakali, kaj bomo naredili. Zdaj zastonj razdajanje glasbe ne bi več imelo enakega pomena."
Čeprav niso tega podatka nikoli uradno objavili, se govori, da jim je spletna izdaja In Rainbows prinesla okoli 1,6 milijona dolarjev.

Jih žre, da niso več edini?
V torek so svoj novi singel (Violet Hill) prek spleta zastonj ponudili Coldplay (a le za en teden!), marca so album Accelerate na Facebooku še pred uradnim izzidom predstavili R.E.M., zdaj pa še Metallica (ja, prav tista Metallica, ki se je pred leti spustila v sodni boj z Napsterjem) na glas razmišlja o morebitnih spletnih podvigih v svoji prihodnosti.

Lahko stojijo na lastnih nogah
Kar Coldplay, Metallico, Nine Inch Nails in Radiohead in podobne ločuje od nepregledne količine glasbe, ki kroži po medmrežju, je to, da njihova imena že veliko let povezujemo z velikimi založbami, ki veljajo za trdnjave varovanja avtorskih pravic. V zadnjih letih pa se uveljavlja nov model: velike skupine so ugotovile, da imajo med oboževalci dovolj močno "infrastrukturo", da jih lahko, ko se jim enkrat pogodba izteče, dosežejo tudi brez posredništva založbe.

Z obdarovanjem so v zadnjem času eksperimentirali še Motley Crue, ki so izdali brezplačno zložljivo pesem za računalniško igrico Rock Band, raper/igralec Will Smith pa je na noge postavil spletno stran, ki (s podporo treh večjih založb) distribuira pesmi in posnetke koncertov.

A. J.