Na programu večernega koncerta so med drugim skladbe Wolfganga Amadeusa Mozarta, Richarda Straussa in Lojzeta Krajnčana.
Spletni prenos na Facebookovi strani Opere in Baleta SNG Maribor se bo začel ob 19.30. "Koncert Vesele harmonije razstavljenega orkestra s pomočjo digitalne tehnologije prinaša raznolik nabor skladb, ki so nastajale med poznim 18. stoletjem, pozno romantiko in aktualno sodobnostjo," sporočajo iz gledališča.
Dramatičen uvod s fanfarami
Glasbeni dogodek začenjajo s pompozno fanfarno uverturo k baletu Peri francoskega skladatelja Paula Dukasa, ki je širši javnosti sicer bolj znan po svoji simfonični pesnitvi Čarovnikov vajenec. Dukasova glasbena govorica, ki jo sicer napaja harmonsko bogata zvočnost fin de siecla, se v tej kratki uverturi kaže še posebej dramatična, saj jo poleg izrazitih punktiranih ritmov preveva tudi duh orienta.
Portret Mozartovih najstniških let
Žuboreč tristavčni Divertimento v D-duru (K. 136) je nastal izpod peresa 16-letnega Mozarta, ki je zimski čas leta 1772 preživel v rojstnem Salzburgu, kjer se je posvečal komponiranju nove opere za milansko Kraljevo vojvodsko gledališče. Kot nakazuje že ime, ima Divertimento nespregledljivo razvedrilno noto, ki v poslušalcu vztrajno prebuja optimistično razpoloženje.
Koncertno dogajanje razpolavlja priljubljena Sonata v D-duru za čembalo španskega skladatelja Matea Albeniza, ki je sicer živel v času vzpona dunajskega klasicizma, čeprav je sam ustvarjal v poznobaročnem oziroma rokokojskem slogu, ki še najbolj spominja na virtuozno monodičnost Domenica Scarlattija.
Naslednja na programu je Serenada v Es-duru (op. 7) za 13 pihal Richarda Straussa, ki jo je zasnoval v (enostavčni) sonatni obliki. Kot napoveduje že naslov skladbe, si je Strauss prizadeval doseči izrazito melodičen oziroma liričen značaj, s katerim bi lahko izpovedal naklonjenost do ljubljene osebe oziroma preprosto udejanjil gesto glasbene kurtoazije, ki je lahko namenjena komur koli.
Spletni koncert se bo zaključil z bolj razgibanimi ritmi, in sicer s skladbo Lov uveljavljenega slovenskega skladatelja, aranžerja, dirigenta in pozavnista Lojzeta Krajnčana, katerega glasbena pot je tesno povezana z novejšimi žanri jazza, ter s priredbo za tolkala ene izmed najbolj znanih skladb The Entertainer, ki jo je na začetku 20. stoletja ustvaril mojster ragtima Scott Joplin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje