Pred skoraj dvajsetimi leti so ameriške oborožene sile v Panami z nečloveško glasnim igranjem Guns N' Roses in Elvisa Presleyja skušale k predaji prisiliti vojaškega diktatorja Manuela Noriego. In taktika je bila rojena. Od takrat naprej je CIA nevzdržno glasno glasbo že večkrat uporabljala kot še eno iz kataloga svojih "prepričevalnih" metod, tudi v Guantanamu.
A glasbeni svet je sklenil udariti nazaj: skupina več skupin in izvajalcev, med njimi tudi taki, katerih glasba je bila za mučenje že uporabljena proti njihovi volji, se je pridružila kampanji Zero dB, ki skuša preprečiti uporabo njihovega ustvarjanja kot vojnega orožja. Bruce Springsteen je že pred časom izrazil svoje ogorčenje nad tem, da je bila pesem Born in the USA na tak način razvrednotena. Zdaj, na 60. obletnico podpisa Splošne deklaracije o človekovih pravicah, se mu je pridružila množica kolegov: Massive Attack, Elbow, Tom Morello (Rage Against The Machine), James Lavelle (UNKLE), Matthew Herbert, The Magic Numbers in Bill Bailey. Med drugim bodo protestirali tudi z nekajminutno prekinitvijo svojih koncertov in nastopov na festivalih.
Ni treba iskati glasbe, ki bi šla zapornikom posebej na živce
"Govorimo o ljudeh v temni sobi, z lisicami okrog zapestij in vrečo na glavi, ki jih ob pamet spravlja glasna glasba," je izjavil pevec David Gray. "To ni nič drugega kot mučenje. Sploh ni pomembno, za kakšno glasbo gre: lahko je mojstrovina Čajkovskega ali pa Barneyjeva pesem (špica priljubljene otroške oddaje o vijoličnem dinozavru, op. n.). Čisto vseeno je, ker te bo popolnoma uničilo."
No, vseeno ni težko uganiti, da Čajkovskega v te namene ne uporabljajo: "najprimernejše" so malce bolj "domoljubne" pesmi: Enter Sandman (Metallica), White America (Eminem), Hells Bells (AC/DC) ... in uvodna melodija oddaje Sezamova ulica. Glasna glasba je pripraven mučilni pripomoček predvsem zato, ker na telesu ne pusti nobenih sledi.
Predstavljajte si tri tedne ene same pesmi
Britanski državljan Binyam Mohamed, zapornik v Guantanamu, je prek svojega odvetnika za britanski Guardian povedal, da so pazniki skrivnega zapora v Maroku, kjer je prebil nekaj časa, 20 dni zapored na ves glas predvajali (Eminemovo) Slim Shady in Dr. Dreja. "Veliko ljudem se je zmešalo. Slišal sem, kako so z glavami butali ob stene in vrata, ob tem pa tulili kot zmešani." Tudi drugi zaporniki so poročali, da je mučenje z glasbo lahko hujše od "tradicionalnih" metod prisile. ZN in Evropsko sodišče za človekove pravice sta zato uporabo glasne glasbe med zaslišanji že prepovedala.
Nekdanji zapornik Donald Vance je bil izpostavljen predvsem neprestanemu rocku. "Bilo je veliko Nine Inch Nailsov in ne bi znal prešteti, kolikokrat sem slišal We Will Rock You (Queen, op. n.)." Še dve leti pozneje doma vzdržuje "precejšnjo tišino".
Cilj opravičuje sredstva?!
Zgoraj omenjeno kampanjo Zero dB je sprožila organizacija Reprieve, ki zastopa več kot trideset zapornikov v Guantanamu. Projekt podpira Zveza glasbenikov, ki je britanske izvajalce pozvala, naj se uprejo tovrstni zlorabi njihovega dela. No, nekateri očitno nimajo nič proti: Stevie Benton iz skupine Drowning Pool - uporabljena je bila njihova pesem Bodies - je izjavil, da je "počaščen ob misli, da bi naša pesem lahko pomagala preprečiti napad, kakršen je bil 9/11".
Zaporniška kompilacija
Ameriški vojaki so glasbo večkrat uporabili na zapornikih v Guantanamu, Iraku in Afganistanu. Prav jim pride vse od popa do metala, vseeno pa se nekatere pesmi pojavljajo pogosteje kot druge. "Zimzelene" so:
Enter Sandman (Metallica),
Bodies (Drowning Pool),
Shoot to Thrill in Hells Bells (AC/DC),
I Love You (iz otroške oddaje Barney & Friends),
Born in the USA (Bruce Springsteen),
Babylon (David Gray),
White America (Eminem).
"Častno omembo" kot pogosto predvajani si zaslužijo še Aerosmith, Britney Spears, Christina Aguilera, Don McLean, Lil' Kim, Limp Bizkit, Meat Loaf, Rage Against the Machine, Red Hot Chili Peppers in Tupac Shakur, kot poroča Reprieve.
Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje