Foto:
Foto:
Mstislav Rostropovič
Rostropovič svoje znanje deli z mladimi glasbeniki. Njegov inštrument je čelo. Foto: EPA

Rostropovič, ki bo 27. marca praznoval 80 let, je domov lahko odšel v torek, je sporočila njegova tiskovna predstavnica Natalija Doležal. 6. februarja so glasbenika iz Pariza prepeljali v eno izmed moskovskih bolnišnic.

Bo res praznoval v Kremlju?
Zakaj je bil hospitaliziran, ni popolnoma jasno. Dva ruska dnevnika sta sicer zapisala, da so ga v Moskvi zdravili na vodilni onkološki kliniki, a Doležalova in zdravniki niso želeli v zvezi s tem povedati ničesar. Da je Rostropovič v bolnišnici, so Rusi izvedeli, ko ga je obiskal predsednik Putin, v Rusiji pa pišejo tudi, da bo Rostropovič svoj 80. rojstni dan praznoval v Kremlju.

Odšel je zaradi Solženicina
Mstislav Rostropovič je z družino iz Sovjetske zveze odšel leta 1974, potem ko so sovjetske oblasti ugotovile, da je kar štiri leta na skrivaj nudil streho nad glavo disidentskemu pisatelju Aleksandru Solženicinu. Zaradi tega "prekrška" so Rostropoviču vzeli sovjetsko državljanstvo. Tri leta po izselitvi je postal glasbeni direktor simfoničnega orkestra iz Washingtona in na tem mestu ostal do leta 1994. Rostropovičev učitelj je bil Dmitrij Šostakovič, blizu pa si je bil še z dvema vodilnima skladateljema iz sredine 20. stoletja, Prokofjevim in Brittenom.

Ne le glasbenik, tudi aktivist
Julian Lloyd Webber je o ruskem čelistu in dirigentu povedal, da je naredil za čelo več kot kdor koli drug. Leta 1989 je igral med padcem železne zavese, njegovo igranje pa so pokazale televizijske hiše po vsem svetu. Leto pozneje je dobil rusko državljanstvo. V Bakuju v Azerbajdžanu rojeni Rostropovič je tudi glasen borec za svobodo izražanja v politiki in umetnosti, kot ambasador Unesca pa podpira izobraževalne in kulturne projekte.