Pianist Grigorij Sokolov, ki je leta 1966 kot šestnajstletnik osvojil prvo nagrado na mednarodnem klavirskem tekmovanju Čajkovskega v Moskvi, vedno znova privlači v koncertne dvorane ljubitelje glasbe in predvsem klavirja. S svojo igro je že večkrat navdušil tudi ljubljansko občinstvo v Cankarjevem domu, kjer je nastopil tudi tokrat. Odigral je Sonato v c-molu Franza Schuberta in 24 preludijev Frederica Chopina.
Največji pianist ta hip?
Sokolov je bil že od zgodnjih najstniških let pomembna osebnost na ruskem glasbenem prizorišču, z leti pa si je med ljubitelji glasbe in klavirja pridobil skorajda bajesloven status. Danes ga imajo mnogi za največjega živečega pianista na svetu.
Nežno s pedali
Vse od svojega prvega večjega klavirskega recitala leta 1962 v Leningradu Sokolov preseneča s širino svojega repertoarja in z glasbeno silo. Posebnost njegove igre je skorajda neznatna uporaba pedalov in namesto tega kakovostnejša igra prstov, ki iz klavirja izvabi neskončno raznolikost zvokov. V njegovih interpretacijah ni zaslediti vpliva drugih mojstrov, ima povsem svojstven slog in pristop, so o pianistu zapisali v Cankarjevem domu.
Sokolov je reden gost najbolj prestižnih evropskih koncertnih dvoran in festivalov. Nastopal je v Londonu, Parizu, Berlinu, Madridu, Salzburgu, Münchnu, Rimu, New Yorku in na Dunaju ter sodeloval z mnogimi svetovno priznanimi dirigenti, kot so Myung-Whun Chung, Valerij Gergiev, Trevor Pinnock, Neeme Järvi, Herbert Blomstedt, Sakari Oramo, Alexander Lazarev, Moshe Atzmon in drugi. Sodeloval je s Filharmoniki iz New Yorka, Simfoniki iz Montreala, Filharmoniki iz Münchna, z Leipzig Gewandhaus, s Filharmoniki in Concertgebouw iz Amsterdama.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje