Za založbi Melodya in Opus 111 je Sokolov  posnel vrsto nastopov v živo z deli Bacha, Beethovna, Brahmsa, Chopina, Rahmaninova, Prokofjeva, Schuberta, Schumanna, Skrjabina in Čajkovskega. Foto:
Za založbi Melodya in Opus 111 je Sokolov posnel vrsto nastopov v živo z deli Bacha, Beethovna, Brahmsa, Chopina, Rahmaninova, Prokofjeva, Schuberta, Schumanna, Skrjabina in Čajkovskega. Foto:
Grigorij Sokolov
InterpretacijeSokolova so izrazito individualne, njegova ritmična svoboda in prožnost fraz pa sta med sodobnimi pianisti edinstveni.

Pianist Grigorij Sokolov, ki je leta 1966 kot šestnajstletnik osvojil prvo nagrado na mednarodnem klavirskem tekmovanju Čajkovskega v Moskvi, vedno znova privlači v koncertne dvorane ljubitelje glasbe in predvsem klavirja. S svojo igro je že večkrat navdušil tudi ljubljansko občinstvo v Cankarjevem domu, kjer je nastopil tudi tokrat. Odigral je Sonato v c-molu Franza Schuberta in 24 preludijev Frederica Chopina.

Največji pianist ta hip?
Sokolov je bil že od zgodnjih najstniških let pomembna osebnost na ruskem glasbenem prizorišču, z leti pa si je med ljubitelji glasbe in klavirja pridobil skorajda bajesloven status. Danes ga imajo mnogi za največjega živečega pianista na svetu.

Nežno s pedali
Vse od svojega prvega večjega klavirskega recitala leta 1962 v Leningradu Sokolov preseneča s širino svojega repertoarja in z glasbeno silo. Posebnost njegove igre je skorajda neznatna uporaba pedalov in namesto tega kakovostnejša igra prstov, ki iz klavirja izvabi neskončno raznolikost zvokov. V njegovih interpretacijah ni zaslediti vpliva drugih mojstrov, ima povsem svojstven slog in pristop, so o pianistu zapisali v Cankarjevem domu.

Sokolov je reden gost najbolj prestižnih evropskih koncertnih dvoran in festivalov. Nastopal je v Londonu, Parizu, Berlinu, Madridu, Salzburgu, Münchnu, Rimu, New Yorku in na Dunaju ter sodeloval z mnogimi svetovno priznanimi dirigenti, kot so Myung-Whun Chung, Valerij Gergiev, Trevor Pinnock, Neeme Järvi, Herbert Blomstedt, Sakari Oramo, Alexander Lazarev, Moshe Atzmon in drugi. Sodeloval je s Filharmoniki iz New Yorka, Simfoniki iz Montreala, Filharmoniki iz Münchna, z Leipzig Gewandhaus, s Filharmoniki in Concertgebouw iz Amsterdama.