Pevec, producent in multiinstrumentalist Sly Stone je bil svoj čas eden izmed stebrov "družinskega podjetja", zasedbe Sly and the Family Stone, ki je bila ključna za razvoj tako funka kot psihedelične glasbe, obenem pa prva večja ameriška skupina, ki se je lahko pohvalila z "rasno integrirano" zasedbo mešanih ras in spolov. Danes glasbenik, ki je igral na Woodstocku, živi v svojem avtodomu v nevarni četrti Los Angelesa, poroča New York Post.
Prostovoljno nomadstvo?
"Rad imam svoj mali kombi," je za omenjeni časopis izjavil 68-letni Stone. "Nočem se vrniti v običajen dom. Ne prenesem, da sem ves čas na enem mestu, moram se premikati." Svoj dom na kolesih menda parkira v soseski Crenshaw, "najbrutalnejšem" delu Los Angelesa (kjer so, mimogrede, snemali tudi film Boyz n the Hood). Ne samo da ni videti preveč pri močeh, ampak ga menda preganja tudi paranoja: trdi, da ga nadzira FBI in da so njegovi sovražniki naročili njegov umor, novinarja pa ni hotel spustiti v svojo hišo na kolesih.
Upokojeni par iz soseščine poskrbi, da Stone dobi vsaj en obrok na dan, mu pusti, da se prha v njuni hiši, njun sin pa ga prevaža okrog, če to potrebuje. Glasbenik menda na svojem prenosnem računalniku še vedno snema glasbo (pred kratkim je izdal album I'm Back, Family and Friends, ki pa je bil predvsem zbirka priredb njegovih klasičnih uspešnic).
Leta življenja na veliki nogi
Glasbeni leksikoni Sly and the Family Stone (skupaj s Steviejem Wonderjem in Jamesom Brownom) po navadi navajajo kot enega največjih vplivov na sodobni soul, funk in R'n'B. Z uspehom singlov, kot so bili I Want to Take You Higher, Hot Fun in the Summertime, Family Affair in Everyday People (verz iz te pesmi - "different strokes for different folks" - je postal celo nekakšen moto generacije Woodstocka), je seveda prišel tudi denar: Sly je svoj čas živel v gromozanski vili na Beverly Hillsu, ki jo je kupil od Johna Phillipsa (Mamas & the Papas) in kjer je imel zabave, na katerih je gostil take legende, kot so bili Stevie Wonder, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Etta James in Miles Davis. Zbiral je avtomobile; v njegovem voznem parku so bili, denimo, vijoličast jaguar XKE, več hummerjev, klasičen londonski taksi in zlat studebaker (v zameno za intervju za NY Post je menda prosil, naj mu ta avto prebarvajo - zahteva, ki so jo, tako pišejo, zavrnili).
Pozneje so se pojavile različne vesti o Slyevih domnevnih odvisnostih, znano pa je tudi, da je za droge, drage motorje in podobno zapravil cele kupe denarja.
"J. D. Salinger funka" in šok na grammyjih
Aretacije zaradi Slyevega posedovanja prepovedanih snovi in izpuščeni koncerti skupini seveda niso koristili: Sly and the Family Stone so se leta 1975 razšli. Stone je nastopal leta 1978, nato pa za dolga leta popolnoma izginil iz javnosti.
Na vsesplošna ugibanja o tem, kaj se je z njim zgodilo, je glasbena industrija sklenila odgovoriti velikopotezno: leta 2006, ko je na lestvicah še kraljeval "tribute" album, na katerem so znani izvajalci - od will.i.ama do Stevena Tylerja - priredili njihove največje uspešnice, naj bi bil nastop znova združenih Sly and the Family Stone točka presenečenja. A ker je Sly večino vaj preskočil ali zamudil, so se organizatorji raje odločili za venček priredb, v katerega bi se bend vključil. In res: Family Stone so na oder prikorakali med I Want to Take You Higher, a je Sly (v srebrni obleki in s svetlo irokezo) po nekaj minutah petja pomahal občinstvu in sredi pesmi odkorakal z odra.
Nastop je doživel precejšen odziv v medijih: od opisov, da je Sly "J. D. Salinger funka" pa do precej manj prijaznih ocen, da s tako "zmedenimi" nastopi res ne dela usluge svoji zapuščini. Kakor koli že, Stone je dokazal, da zna še po 19-letni odsotnosti pritegniti pozornost popolnoma vse javnosti.
Kaj vse se je v dolgih letih odsotnosti s Slyem dogajalo, je zaradi njegove samotarske narave seveda težko rekonstruirati. - ali, kot piše Post, "že samo zato, da smo bili z njim v istem prostoru, so bila potrebna leta detektivskega dela, posrednikov in seveda sprijaznjenja s tem, da se zelo verjetno sploh ne bo pojavil".
Klic na pomoč
Glasbenikov zadnji "stalni" naslov je bila vila v dolini Napa, ki je imela (seveda) tudi svoj vinograd. Za Post je povedal, da ima resne finančne težave od leta 2009, menda zaradi slabega menedžerja, s katerim je še vedno v sodnem sporu. Sam pravi, da si želi spet zagnati svojo kariero. "Prosim, povejte vsem, prosim, naj mi dajo delo, naj predvajajo mojo glasbo. Utrujen sem od tega *****. Vidim vse te ljudi, ki igrajo stare komade. Naj me kateri od njih, recimo lady Gaga, spusti zraven in mi plača, če bo nastop dober."
Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje