Skladatelj in pianist je vse življenje skušal ustvariti 'glasbo norveške duše'. Foto:
Skladatelj in pianist je vse življenje skušal ustvariti 'glasbo norveške duše'. Foto:
Karmen Pečar
Karmen Pečar je lani pri založbi RTV Slovenija posnela zgoščenko z Dvoržakovim in Šostakovičevim koncertom za violončelo in orkester. Foto: Cankarjev dom

Okroglo obletnico enega največjih poznoromantičnih skladateljev so v cerkvi sv. Florijana v Ljubljani počastili tudi slovenski glasbeniki: violinist Andrej Kopač, violončelistka Karmen Pečar, sopranistka Katja Konvalinka ter pianista Marina Horak in Igor Seme. S koncertom se je zaključil letošnji sklop prireditev Poletje v Stari Ljubljani, ki ga organizira Društvo za oživljanje kulturne podobe starega mestnega jedra.

Glasbeniki so izvajali Sonato za violino in klavir v c-molu, op. 45, izbor samospevov, Norveške plese za klavir štiriročno ter Sonato za violončelo in klavir v a-molu, op. 36.

Romantična vrnitev k ljudskemu
Edvard Hagerup Grieg (1843-1907) je v svojo glasbo vključeval elemente norveške ljudske glasbe in plesov. Ustvarjal je pretežno lirična dela. Najbolj znan je po klavirskem koncertu v a-molu ter scenski glasbi k igri Peer Gynt Henrika Ibsna, iz katere sta še posebej priljubljena stavka Jutro in V dvorani gorskega kralja.

Napisal je tudi vrsto komornih del, med drugim Lirične skladbe za klavir v 10 zvezkih, dve sonati za violino in klavir, sonato za violončelo in klavir, dva godalna kvarteta ter 140 samospevov.