Orkester Marijinskega gledališča velja za enega najstarejših ruskih ansamblov, pod vodstvom Gergijeva pa deluje od leta 1996.
Ruski glasbeniki so v sklopu 61. Ljubljanskega festivala izvedli Uverturo iz opere Tannhäuser Richarda Wagnerja, Koncert za klavir in orkester v a-molu, op. 16 Edvarda Griega ter Simfonijo št. 4 Petra Iljiča Čajkovskega.
Simfonični orkester Marijinskega gledališča je bil ustanovljen leta 1783, ko je vladala Katarina Velika. Od začetkov do ruske revolucije se je imenoval Ruski cesarski operni orkester. Leta 1935 ga je Stalin preimenoval v orkester in balet Kirov, od leta 1992 pa nosi svoje staro ime Marijinski.
Med 20 najboljšimi orkestri sveta
Gergijev je začel z orkestrom Marijinskega gledališča sodelovati leta 1978, od leta 1996 pa je njegov umetniški in glavni direktor. Z njegovim prihodom se je operni repertoar krepko razširil, simfonični orkester pa se lotil tudi drugih velikih koncertnih del, kot so simfonije Gustava Mahlerja, Ludwiga van Beethovna ter Wolfganga Amadeusa Mozarta. Leta 2008 so mednarodni glasbeni kritiki Simfonični orkester Marijinskega gledališča uvrstili med 20 najboljših na svetu.
V Križankah je z orkestrom kot solist nastopil mladi pianist Dmitrij Majboroda (1993). Ta je že z 11 leti zmagal na mednarodnem tekmovanju pianistov v Sankt Peterburgu, leta 2006 pa je na Dunaju osvojil tretje mesto na evrovizijskem tekmovanju mladih glasbenikov. Posebno pozornost je vzbudil na festivalu v ameriški Ravinii z odlično interpretacijo niza skladb Sergeja Rahmaninova, piše na spletni strani festivala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje