Simfoniki poustvarjajo tudi glasbo, ki je popestrila igrico Super Mario. Foto:
Simfoniki poustvarjajo tudi glasbo, ki je popestrila igrico Super Mario. Foto:

Vedno sem govoril, da bi Beethoven pisal glasbo za videoigre, če bi živel danes.

Tommy Tallarico
Orkester Slovenske filharmonije
Koncert glasbe iz videoiger je za marsikaterega mladeniča prvi stik s simfoničnim orkestrom. Foto: Slovenska filharmonija
Simfoniki so glasbo črpali tudi iz igre Zelda.

To dokazuje Tommy Tallarico, skladatelj in soustanovitelj koncertov Video Games Live, na katerih simfonični orkester izvaja glasbo iz videoiger, njen repertorar pa zavzema tako pesmi iz igrice Pong, ki se je igrala v 70. letih, Tetrisa iz leta 1988 do igre Halo 2, s katero se je mogoče igrati od leta 2004.

Do zdaj je Video Games Live uprizoril 13 koncertov, na katerih igrajo pomembno vlogo tudi posebni učinki in odlomki iz igric, ki se vrtijo v ozadju odra. "Tisti, ki videoigric ne igrajo, verjetno mislijo, da je glasba v njih še vedno slišati kot muzika s kakšnega vrtiljaka," predvideva Tallarico, ki zna povedati, da je koncert simfonikov, ki izvajajo videoglasbo, za nekatere prva priložnost, ob kateri se srečajo s tovrstno glasbo. Poleg tega pa je koncert za druge vrste občinstva prvo spoznavanje simfonične glasbe.

Beethoven bi pisal za videoigre
Na Video Games Live se povežejo intenzivnost rockovskega koncerta, čustva simfonikov ter zabava in interaktivnost videoiger. Tallarico razvoj glasbe v videoigrah primerja z opero, ki je oživila koncerte klasične glasbe. "Vedno sem govoril, da bi Beethoven pisal glasbo za videoigre, če bi živel danes," trdi skladatelj, ki tovrstno glasbo zlaga že 16 let, z njo pa je oskrbel okoli 250 videoiger.

Glasba, ki je ne pišejo amaterji
Tallarico opozarja, da simfoniki, ki izvajajo glasbo za videoigre, sploh niso tako velika posebnost. Glasbo za najdražje in najbolj izpopolnjene videoigre pogosto pišejo dobro izobraženi klasični glasbeniki, njihove ideje pa velikokrat uresničujejo celo orkestri. Glasba za igre, kot sta Final Fantasy in Halo, je na prodaj celo na zgoščenkah, tako kot filmska glasba.

Glasbene variacije znotraj igre
Za razvoj glasbe tudi na tem področju se gre zahvaliti CD-romu, ki se je začel uporabljati v 90. letih prejšnjega stoletja, ko je čudnim piskajočim glasovom odklenkalo, padlo pa je še več drugih ovir. "Takrat smo si lahko privoščili, da smo najeli prave kitariste, orkestre, zbore in pevce. Kakovost tovrstne glasbe je kmalu segla v nebo. Zdaj lahko uporabljamo orkestre in glasbo posnamemo tako, da se spreminja odvisno od poteka igre. Smo kot filmska industrija v 30. in 40. letih - nismo še dosegli svojih tehnoloških ali ustvarjalnih meja," je dejal Tallarico.

Vedno sem govoril, da bi Beethoven pisal glasbo za videoigre, če bi živel danes.

Tommy Tallarico