Dirigentska taktirka je v rokah japonskega dirigenta mlajše generacije Kodžija Kavamote. Kot solista sta nastopila Miladin Batalović na violini in Gorazd Strlič na violončelu.
Na programu so bile Rapsodija za orkester Juza Tojame, L'amor sul mar Tomaža Sveteta, Koncert za violino, violončelo in orkester Fredericka Deliusa ter Simfonija št. 4 v d-molu Roberta Schumanna.
Skladatelj prve kompozicije Japonec Juzo Tojama v svoja dela pogosto vključuje japonske ljudske napeve. Rapsodijo za orkester je napisal leta 1960 kot dodatek za evropsko koncertno turnejo orkestra japonske nacionalne radiotelevizije, na kateri je sodeloval kot dirigent.
Tomaž Svete je eden vodilnih sodobnih slovenskih skladateljev operne glasbe, manj znano pa je, da je napisal vrsto zanimivih komornih in orkestrskih del, od katerih bodo na tokratnem koncertu predstavili L'amor sul mar. Delo je nastalo leta 1987 kot tonska podoba istoimenske pesmi skladateljevega očeta.
Frederick Delius je Koncert za violino, violončelo in orkester napisal v zanj ustvarjalno nadvse plodnem obdobju v času prve svetovne vojne. Navdihovala ga je predvsem idilična pokrajina severnofrancoskega podeželskega mesteca Grez-sur-Loing, v katerem je leta 1916 uspel dokončati omenjeni koncert.
Veliki Schumann na koncu
Robert Schumann - 200-letnice njegovega rojstva se spominjamo letos - je s komponiranjem Simfonije v d-molu začel nekaj mesecev po poroki s pianistko Claro Schumann (leta 1840). Čeprav je nastala zgolj nekaj mesecev po prvi, t. i. Pomladni simfoniji, jo je skladatelj desetletje pozneje na novo predelal. Tako simfonija danes nosi oznako št. 4, čeprav nekateri poznavalci simfonične glasbe vse bolj cenijo tudi njeno prvotno enostavčno zasnovo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje